Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Diplomku Malé bude řešit etická komise Mendelovy univerzity. O titul ale přijít nemůže

Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno První diplomovou prací ministryně spravedlnosti Taťány Malé se bude kvůli podezření z plagiátorství zabývat etická komise Mendelovy univerzity v Brně. Vznikne také externí právní analýza případného dalšího postupu univerzity, řekl v pondělí mluvčí školy Filip Vrána. Etická komise má na projednání záležitosti měsíc. Právní analýzu univerzita dostane v řádu týdnů.

„V diplomové práci paní Malé jsou v literárním přehledu, který shrnuje poznatky o technologiích ustájení králíků a požadavcích na mikroklima, v určitých pasážích namísto originálních citací opsány parafráze citací z diplomové práce zpracované na podobné téma v roce 2003,“ uvedla v pondělí rektorka univerzity Danuše Nerudová.

 V rozhovoru s ČTK Nerudová řekla, že z hlediska školy je práce částečně opsaná. Jedenáctičlenná etická komise, která řeší všechny podobné situace, by měla zjistit okolnosti a případnou míru pochybení. Právní analýza napoví, zda a jak může škola s časovým odstupem reagovat. Kdo analýzu zpracuje, Nerudová nespecifikovala, jen uvedla, že cílem je získat vyjádření skutečné autority.

Malá v pondělí novinářům zdůrazňovala, že postupovala podle dobových pravidel a podle instrukcí a pod kontrolou vedoucího práce. Podle Nerudové to ale na věci nic nemění. Pravidla pro citace a odkazování na zdroje se od roku 2005 nijak zásadně neposunula. Vedoucí ale tehdy neměl technické prostředky k rozeznání podobného typu plagiátu.

 „Tehdy by jej neodhalili na žádné vysoké škole,“ uvedla Nerudová. V průměru akademičtí pracovníci Mendelovy univerzity kolem roku 2005 souběžně vedli osm závěrečných prací. Systémy automaticky hledající textové shody vznikly až později. Od počátku se na nich podílí a využívá je také Mendelova univerzita.

Malá také novinářům řekla, že aby bylo možné hovořit o plagiátu, musely by se oba texty shodovat ze 40 či 50 procent, což u její diplomové práce nenastalo. „Důležitý je sám ten fakt, že k opisování došlo,“ reagovala Nerudová.

Na Mendelově univerzitě Malá zpracovala a s úspěchem obhájila diplomovou práci Mikroklimatické podmínky v chovu králíků. Odborníci vyjádřili pochybnosti o původnosti některých oddílů teoretické části. Podobné pochybnosti existují také u druhé diplomové práce, kterou Malá později obhájila na Fakultě práva Panevropské vysoké škole v Bratislavě.

Malá v pondělí na mimořádné tiskové konferenci popřela, že by se dopustila plagiátorství nebo že by chtěla školu jakkoliv „obalamutit“. Připustila, že mohla udělat chybu a například zapomenout správně odkázat na zdroj.

Kvůli podezřením, která se kolem prací v posledních dnech objevila, kritizovala účast Malé ve vládě sněmovní opozice. Někteří akademici včetně členů legislativní rady vlády v internetové petici požádali premiéra Andreje Babiše, aby navrhl odvolání Malé.

Třináct let starý akademický titul není v Česku možné odejmout ani v případě, že bude opisování jednoznačně doloženo. Na možnost odnímat neprávem či podvodně nabyté tituly sice pamatuje novela vysokoškolského zákona v paragafech § 47cd a § 74a, ale pro zneplatnění diplomů nebo docentury stanovuje maximální časový limit - a to tři roky (od státnic bakalářských, magisterských či doktorských) a pět let od obhájení anebo habilitace čili získání titulu docent.

Podnět podává rektor veřejné vysoké školy. Podle informací Lidovky.cz nyní vedení Mendelovy univerzity zkoumá, zda médiím zpřístupní starší posudky oponentů a vedoucího diplomové práce inženýrky Malé. U novějších prací je to již zcela běžná praxe.

,

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...