23. dubna 2015 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko segreguje ve školách romské dětí, tvrdí Amnesty International

Evropskou komisi zajímá, zda Česko nediskriminuje romské děti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropskou komisi zajímá, zda Česko nediskriminuje romské děti. | foto: Lidové noviny

PRAHA/LONDÝN V Česku přetrvává každodenní diskriminace romských dětí ve školách, protože české vládě se stále nedaří vypořádat se ve školství s hluboce zakořeněnou předpojatostí vůči Romům. Uvádí to zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnila mezinárodní organizace na ochranu lidských práv ve světě Amnesty International.

ČR tak podle ní porušuje lidská práva a zákony EU. České ministerstvo školství ve vyjádření zaslaném upozorňuje, že vláda přijala řadu proinkluzivních opatření v čele s novelou školského zákona.

Romské děti jsou podle zprávy Amnesty International v rámci základní školní docházky umísťovány do oddělených tříd, budov a škol jen pro Romy. „Rozšířená segregace romských dětí je hrůzným příkladem systematické předpojatosti. Školy vedou děti k nenávistné diskriminaci od útlého věku,“ řekl ke zprávě generální tajemník AI Salil Shetty.

Podle autorů zprávy jsou romské děti v Česku běžně umisťovány do praktických škol pro žáky s „lehkým mentálním postižením“ a sníženou schopností se učit. Romové tvoří téměř třetinu žáků těchto dříve zvláštních škol, přestože romská obec tvoří méně než tři procenta obyvatel České republiky.

Představitel organizace se sídlem v Londýně považuje problém za velmi hluboký. „Česká vláda tím, že dlouhá léta není s to se vypořádat s touto záležitostí, nejen porušuje zákony Evropské unie a lidská práva, ale také omezuje životní šance desetitisíců českých občanů. Nazvěme to pravým jménem: je to prostě a jednoduše rasismus,“ zdůraznil Shetty.

Podle ministerstva školství ale Rada Evropy nedávno ocenila opatření přijatá vládou premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). „Mezi nejzásadnější kroky v tomto směru patří novela školského zákona, která zavádí podpůrná opatření pro jakkoli znevýhodněné žáky, nebo pravidelná periodická šetření České školní inspekce ohledně zařazování žáků do určitých vzdělávacích programů,“ uvedlo ministerstvo. Dalšími kroky je možnost zřizovat přípravné třídy pro všechny děti nebo plánovaný povinný poslední rok předškolního vzdělávání. Zpřesní se podle ministerstva i diagnostika žáků.

Shetty uznal, že Sobotkova vláda projevila větší vůli k řešení tohoto problému než její předchůdci. Stále však podle něj zbývá urazit velmi dlouhou cestu. „Vidíme nesplněné sliby ohledně reformy českého školství. Diskriminace romských dětí trvá desítky let. Nastal čas ji ukončit,“ dodal.

Zpráva podle AI přichází v době, kdy se Evropská komise chystá vyhodnotit, co česká vláda v této otázce v poslední době udělala. Komise loni v září zahájila proti ČR za porušování protidiskriminačních zákonů EU proces, který může vést k postavení České republiky před Soudní dvůr EU.

Lidovky.cz, ČTK

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.