Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Marian to slíbil, řekl Zdechovský o Jurečkově záměru skončit v čele lidovců

Česko

  11:28aktualizováno  13:31
Zvolená poslankyně do europarlamentu Markéta Gregorová za Piráty v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News řekla, že volby byly zklamání. Současně zdůraznila, že teď není čas plakat. Vedle kampaně přišla řeč i na ministra a šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečku, který pronesl, že pokud strana v eurovolbách neuspěje, tak nebude znovu kandidovat do čela. „Marian to slíbil,“ komentoval europoslanec Tomáš Zdechovský.

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů, bude tak mít sedm mandátů. Druhá koalice SPOLU obsadí s 22,27 procenty šest křesel.

Uspěla také koalice Přísahy a Motoristů, která obsadí dvě křesla, stejně tak uskupení Stačilo! Naopak Piráti obhájili ze tří mandátů jen jeden, pouze jednoho europoslance bude mít i SPD.

„Není čas teď plakat“

V nedělním pořadu na CNN Prima News se v debatě utkali europoslanci Markéta Gregorová za Piráty, Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO, Filip Turek za Motoristy sobě a Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL.

Gregorová v pořadu řekla, že volby byly zklamání. „Teď se musíme dívat do budoucnosti a připravit se na ni. Není čas teď plakat,“ řekla v nedělním pořadu Pirátka. Nová europoslankyně Pokorná Jermanová v debatě uvedla, že hnutí ANO je vytýkáno, že je příliš hodné na vládní koalici. „Kde vidíme prostor, tak je to konkrétnější zaměření na mladé,“ doplnila k budoucí strategii ANO.

Ohledně možné vládní koalice po sněmovních volbách řekla, že si dokáže představit mnoho různých koalic, ale v tuto chvíli je to podle jejích slov velmi předčasné. „Hnutí ANO se na to dívá tak, že chce uspět v parlamentních volbách – a tak, aby bez nás nebylo možné žádnou koalici postavit. To znamená, abychom se neocitli v opozici. To je naše strategie,“ nastínila plán s tím, že teď nebude hnutí prozrazovat, koho má více rádo, koho méně.

„Každopádně víme, že jsou strany, se kterými do koalice nikdy nepůjdeme, a to je STAN,“ doplnila Pokorná Jermanová.

Současně uvedla, že hnutí bude při povolebních jednáních o postech v Evropském parlamentu usilovat o to, aby se místopředsedkyní EP stala dosavadní místopředsedkyně Sněmovny a nově zvolená europoslankyně ANO Klára Dostálová. Na osobě nového českého eurokomisaře se diskutující neshodli. Poslankyně STAN Michaela Šebelová v televizi řekla, že o nominacích rozhodne celostátní výbor STAN začátkem příštího týdne a že kandidáti jsou nejméně tři.

Výsledky jsou velká zodpovědnost

Nově zvolený europoslanec Turek v debatě uvedl, že výsledky voleb jsou velká zodpovědnost. „Nejsme populisté. Nikdy jsme neřekli, že Green Deal zrušíme,“ uvedl Turek s tím, že takové pravomoci nemají. „Nikdo z nás nemá sílu to teď v Bruselu zastavit,“ doplnil.

Slovo si vzal také europoslanec Zdechovský, který Přísaze a Motoristům pochválil kampaň. „Třeba Kateřina Konečná, i když s ní nesouhlasím, tak měla také dobrou kampaň,“ pokračoval.

Řeč přišla také na ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, který před eurovolbami pronesl, že pokud KDU-ČSL neobhájí své dva mandáty v Evropském parlamentu, zváží, že nebude v říjnu kandidovat do čela strany.

„Marian to slíbil, sám si musí vyhodnotit, zda ten slib, který dal, splnil či nesplnil,“ řekl dále Zdechovský. Svou možnou kandidaturu na šéfa KDU-ČSL nechtěl však komentovat.

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....