Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dismančata strhla svým elánem

Česko

V již předvánoční náladě se uskutečnila v Divadle Minor třicet let odkládaná premiéra „vězeňské opery“ autorů Edvarda Schiffauera a Ivana Binara Vrať nám, ptáku, hastrmana. Napsali ji pro děti, když za normalizace seděli v kriminále za satiru na tehdejší poměry a okupanty. I okolnosti vzniku této optimistické hříčky jsou pro její dnešní vyznění (a důvod nastudování) podstatné.

Pohádka (tři sudičky v bílých řízách) nás provází hudebním leporelem, inspirovaným a sestaveným z dětských říkanek a her, které je propojeno příběhem hastrmana Luciána. Toho zlý pták Zoban trestá za to, že místo dětských dušiček skladuje ve svých hrníčcích marmeládu a čalamádu. Děti svou chytrostí a odvahou vodníka zbaví oslí hlavy a nakonec si „osedlají“ i Zobana, který je – už coby polepšený Zobánek – vezme na vyhlídkové lety. Režie Zdeny Fleglové plně ctila určení opery hrané dětmi dětskému publiku, stejně jako jednoduché, ale výstižné scénické řešení Barbory Veselé. Děti hrály i patřičně řádily s evidentní chutí a brzy strhly k nadšení zcela zaplněné hlediště Minoru.

Dismanův rozhlasový dětský soubor si od svého založení v roce 1935(!) vydobyl setrvalé renomé a je skvělým dokladem toho, jak báječně lze i v obnoveném tržním prostředí tříbit a zušlechťovat přirozenou dětskou hravost a zvídavost. Zasvěcování dětí do tajů divadla, obzvláště hudebního, je nevděčný obor, neboť plody uzrávají až po letech a sklizeň je nejistá – kdo se této činnosti přesto věnuje, zaslouží náš obdiv a vděčnost, ať již jde o vedoucí takových souborů, autory, profesionální muzikanty a celou plejádu dalších (pro veřejnost bezejmenných, ale tak nepostradatelných) spoluorganizujících nadšenců.

Z hlediska náročnosti hudebního nastudování byla operní hříčka – v orchestrální části možná až zbytečně komplikovaná a náročná – na hranici pěveckých možností dětí, jejichž specializací není operní zpěv. Tento handicap ale děti zdárně vyrovnaly všestranně zaměřenou průpravou rozhlasovou a divadelní, v níž je Zdena Fleglová s takovým citem vede. Po úspěšném Krásově a Hoffmeistrově Brundibárovi tak dismančatům v Českém rozhlasu přibyla na repertoáru další opera, vysílající optimistický vzkaz dětem o tom, jak důležité je – a nejen ve zlých dobách – nebát se zastat dobrých věcí.

***

HODNOCENÍ LN ****

Edvard Schiffauer, Ivan Binar: Vrať nám, ptáku, hastrmana Hudební nastudování: Michal Macourek a Barbora Dvořáková Režie: Zdena Fleglová Výprava: Barbora Veselá Dismanův rozhlasový dětský soubor, Divadlo Minor Premiéra 17. 12.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!