Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dismančata strhla svým elánem

Česko

V již předvánoční náladě se uskutečnila v Divadle Minor třicet let odkládaná premiéra „vězeňské opery“ autorů Edvarda Schiffauera a Ivana Binara Vrať nám, ptáku, hastrmana. Napsali ji pro děti, když za normalizace seděli v kriminále za satiru na tehdejší poměry a okupanty. I okolnosti vzniku této optimistické hříčky jsou pro její dnešní vyznění (a důvod nastudování) podstatné.

Pohádka (tři sudičky v bílých řízách) nás provází hudebním leporelem, inspirovaným a sestaveným z dětských říkanek a her, které je propojeno příběhem hastrmana Luciána. Toho zlý pták Zoban trestá za to, že místo dětských dušiček skladuje ve svých hrníčcích marmeládu a čalamádu. Děti svou chytrostí a odvahou vodníka zbaví oslí hlavy a nakonec si „osedlají“ i Zobana, který je – už coby polepšený Zobánek – vezme na vyhlídkové lety. Režie Zdeny Fleglové plně ctila určení opery hrané dětmi dětskému publiku, stejně jako jednoduché, ale výstižné scénické řešení Barbory Veselé. Děti hrály i patřičně řádily s evidentní chutí a brzy strhly k nadšení zcela zaplněné hlediště Minoru.

Dismanův rozhlasový dětský soubor si od svého založení v roce 1935(!) vydobyl setrvalé renomé a je skvělým dokladem toho, jak báječně lze i v obnoveném tržním prostředí tříbit a zušlechťovat přirozenou dětskou hravost a zvídavost. Zasvěcování dětí do tajů divadla, obzvláště hudebního, je nevděčný obor, neboť plody uzrávají až po letech a sklizeň je nejistá – kdo se této činnosti přesto věnuje, zaslouží náš obdiv a vděčnost, ať již jde o vedoucí takových souborů, autory, profesionální muzikanty a celou plejádu dalších (pro veřejnost bezejmenných, ale tak nepostradatelných) spoluorganizujících nadšenců.

Z hlediska náročnosti hudebního nastudování byla operní hříčka – v orchestrální části možná až zbytečně komplikovaná a náročná – na hranici pěveckých možností dětí, jejichž specializací není operní zpěv. Tento handicap ale děti zdárně vyrovnaly všestranně zaměřenou průpravou rozhlasovou a divadelní, v níž je Zdena Fleglová s takovým citem vede. Po úspěšném Krásově a Hoffmeistrově Brundibárovi tak dismančatům v Českém rozhlasu přibyla na repertoáru další opera, vysílající optimistický vzkaz dětem o tom, jak důležité je – a nejen ve zlých dobách – nebát se zastat dobrých věcí.

***

HODNOCENÍ LN ****

Edvard Schiffauer, Ivan Binar: Vrať nám, ptáku, hastrmana Hudební nastudování: Michal Macourek a Barbora Dvořáková Režie: Zdena Fleglová Výprava: Barbora Veselá Dismanův rozhlasový dětský soubor, Divadlo Minor Premiéra 17. 12.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....