Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pošťák nabízející cigarety? To je selhání státu, říká poradkyně pro odvykání

Jarmila Greplová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jarmila Greplová. |

PRAHA Povinnost prodávat cigarety na přepážkách České pošty a distribuovat tabákové výrobky do domácností rozčílila nejen pošťáky, ale i bojovníky proti kouření. "Je to selhání státu," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jarmila Greplová z odvykacího centra Život bez cigaret.

O tom, že vedení České pošty nutí své zaměstnance aktivně nabízet cigarety na přepážkách i při běžné roznášce, informoval v pondělí server iDnes.cz. Česká pošta na kritiku z řad zaměstnanců i novinářů reagovala vyjádřením, že prodej drobného zboží včetně cigaret pomůže rozpočtu tohoto státního podniku až o 300 milionů ročně.

Na celou věc se však nelze dívat pouze očima ekonomiky, říká odborná konzultantka pro odvykání kouření Jarmila Greplová.

Anketa

Je v pořádku, že státní podnik prodává cigarety?

Ano. Když nejsou zakázané, proč ne? 56
Ne, stát má omezovat prodej zdraví škodlivých produktů. 245
Ne, doplňkový prodej by měla pošta úplně zrušit. 204
Nevím, je mi to jedno. 12

Lidovky.cz Co říkáte na to, že Česká pošta nutí své zaměstnance prodávat na pobočkách cigarety?
Mně dlouhodobě přijde, že Česká pošta prodává kdeco, stává se z toho takový krámek, kde se dá koupit všechno od plenek přes dětskou hračku až teď po tabák. Co se týká toho, že se pustili do tabákových výrobků, přijde mi, že to je zase jeden z podnětů, které vidíme u celého státu. Díváme se na spotřebu tabáku jako čistě ziskovou věc. Nesedí mi to k podniku, který je státní a slouží lidem. Aby si rozšiřoval repertoár o něco takového, jako je návyková látka? Je to podle mne až neetické vzhledem k jejich službám a nutit k prodeji zaměstnance mi přijde jako nesmysl. Prodej tabáku je navíc spojen s mnoha etickými otázkami. Pro mnoho lidí to může být vysloveně v konfliktu s jejich cítěním, takže si myslím, že se tady Česká pošta dostává na dost tenký led.

Pošta

Pošta

Je přece jen rozdíl prodávat hračky nebo cigarety.
Přesně tak. Pošta se na jednu stranu snaží zboží doplnit, aby byla zajímavější a dala nějaké nové podněty, ale přiklánět se k distribuci návykových látek, to se podle mě nehodí k modernímu podniku, který by se měl snažit být službou pro občany a jejich kvalitní život. Nejde mi to dohromady. Měla bych spíš říci, že situace, kdy státní instituce distribuuje tabák až do domácnosti a vynucuje na zaměstnancích aktivní prodej návykové látky, je selhání státu.

ČESKÁ POŠTA

Ministerstvo zdravotnictví se k věci vyjádřilo v tom smyslu, že nemůže kontrolovat každý krok České pošty, i když jde o státní podnik, a nic s tím dělat nehodlá.
Tady je bohužel velký problém s kontrolou, protože tabáková problematika u nás spadá zejména pod ministerstvo zemědělství. To je dáno hlavně historicky. Oni například určují, jaká budou upozornění na krabičkách, to vůbec nespadá pod ministerstvo zdravotnictví. To by každopádně mělo být první instancí, která varuje před jakýmikoliv důsledky prodeje tabákových výrobků a mělo by být první instancí, která, pokud jakákoliv státní instituce, organizace nebo její člen vykáže podporu a šíření tabákových výrobků, je upozorní a zaslouží se o to, aby tento krok nebyl učiněn. To znamená, že pokud tady ministerstvo zdravotnictví říká, že nemůže kontrolovat všechny státní složky, tak se jednoznačně vzdává svojí zodpovědnosti. Rozhodně to není výrok hodný ministerstva zdravotnictví.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!