Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Dítě dvakrát propadne a skončí ve „zvláštní“ škole

Česko

PRAHA Pokud dítě nebude dlouhodobě prospívat v základní škole, nebo například dvakrát propadne, může být přeřazeno do speciální, bývalé zvláštní školy. Počítá s tím nová podoba ministerských vyhlášek, které reagují na rozsudek štrasburského soudu, podle něhož školy znevýhodňují romské děti.

„Skutečně to znamená, že do těchto škol mohou být přeřazeny děti, které propadnou. Týká se to i žáků, kteří jsou dlouhodobě v běžné škole neúspěšní,“ řekla Zuzana Kaprová z ministerstva školství.

Podle ministerstva jsou přitom vyhlášky přepracované tak, aby již nedocházelo k diskriminaci jakkoliv znevýhodněných či postižených dětí. Kritici po jejich přečtení oponují tím, že současnou situaci v Česku mění minimálně.

Za problematickou považují například to, že bude možné doplnit počty žáků s těžkým mentálním či jiným zdravotním postižením zdravými dětmi. Nutné k tomu není ani doporučení odborníků, stačí souhlas rodiče. „Nemyslí se na dobro dítěte, ale jen na to, aby byla třída dostatečně naplněná, a to je špatně,“ říká bývalá náměstkyně ministra školství Klára Laurenčíková, která zmiňovaný odstavec z vyhlášky odstranila.

Dozvědí se rodiče pravdu?

Velké diskuse jsou také kolem informovaného souhlasu. Ten musí podepsat každý rodič, jehož dítě má být přeřazeno do speciální školy. Minulé vedení ministerstva chtělo, aby v něm bylo jasně napsáno, jaké nevýhody a výhody dítěti studium na této škole přinese. Třeba že se omezí jeho možnost pokračovat ve vzdělávání v některých typech středních škol – na gymnáziu či střední odborné škole.

„Informovaný souhlas by měl být skutečně informovaným, a ne jen formalitou. Z praxe víme, že poučení rodičů o situaci a možnostech dětí nebývá dostatečné,“ vysvětlila Laurenčíková. Požadoval to i štrasburský soud.

Nyní se sice pravidla pro podobu souhlasu sjednotí, výhody a nevýhody v něm popsané nejsou. I nadále bude na ředitelích speciálních škol, co rodičům sdělí. „Je nepřípustné rodičům říkat, že jejich dítě má na tomto typu školy omezenou možnost dalšího studia. Musíme jim říct, že si vybírají školu, která má ty a ty kvality a vzdělávací programy,“ řekla Zuzana Kaprová.

I přesto vyhlášky přinášejí i pozitiva. Například že sociálně znevýhodnění žáci budou mít nárok na podporu v podobě asistentů pedagoga, kteří jim pomohou s přípravou na vyučování. Nově se také věnuje žákům a studentům zdravotně i sociálně znevýhodněným. Nové vyhlášky mají začít platit od příštího školního roku. Jejich definitivní podoba se ale může ještě změnit.

Autor: