Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dítě v případu odmítnutého očkování vyšetřila praktická lékařka, rodina podá stížnost k Ústavnímu soudu

Očkování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

České Budějovice  Žena, která odmítla nechat svou desetiletou dceru naočkovat proti tetanu po zranění koněm, nechala holčičku vyšetřit a má zprávu o aktuálním zdravotním stavu dítěte. Uvedla to Česká televize. V případu stále platí předběžné opatření soudu, podle něhož má být dívka předána do péče nemocnici v Českých Budějovicích, kde by měli po zranění posoudit její zdravotní stav a poskytnout jí případnou nezbytnou péči.

Podle ČT rodina podala k okresnímu soudu žádost na zrušení předběžného opatření. V pátek chce podat stížnost k Ústavnímu soudu.

„Je tam napsáno, že je v dobrém celkovém stavu, při vědomí, nemá žádné neurologické příznaky,“ citovala z lékařské zprávy v televizi matka děvčete. „Dítě jsem vyšetřila, tohoto času je úplně v pořádku, ale já se k tomu nechci vyjadřovat,“ řekla televizi praktická lékařka Jana Junková z Českých Budějovic. Dál případ nechtěla komentovat.

Kůň před 15 dny způsobil děvčátku tržnou ránu, kterou jí ošetřili v českobudějovické nemocnici. Doporučili očkování proti tetanu, které je v ČR povinné, ale dítě očkované nebylo. Matka vakcínu odmítla, přijala pro dítě jen antibiotika a imunoglobulin.

Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Nemocnice ale později prostřednictvím odboru sociálně-právní ochrany dítěte iniciovala vydání předběžného opatření. Matka dcerku nepředala a ukryla, s očkováním nesouhlasí.

Česká televize ve čtvrtek uvedla, že policie chtěla dceru odebrat, soudkyně to ale odmítla s tím, že vzhledem k podanému návrhu na zrušení předběžného opatření počká na lékařskou zprávu. „Vyhodnotila, že si vzhledem k podanému návrhu na zrušení předběžného opatření počká na tuto lékařskou zprávu a má proběhnout mediátorské řízení mezi orgánem sociálně-právní ochrany dítěte a matkou dítěte,“ informoval místopředseda Okresního soudu v Českém Krumlově Jan Montag.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!