Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diváci šli do divadla na zkoušku

Česko

ZLÍN Ochutnávku nového představení ještě před premiérou nabídl divákům soubor Městského divadla Zlín. Za jejich přítomnosti začal zkoušet hru Dekameron v režii Jakuba Nvoty. Hra mít premiéru až téměř za měsíc, již v sobotu se ale konala první veřejná zkouška nového představení.

Většina návštěvníků zavítala na podobnou akci vůbec poprvé. První zkušenost s přípravou hry před zraky veřejnosti to byla i pro samotného režiséra. „Snažíme se dělat to, co vždycky. Lidé v hledišti by měli dostat autentický zážitek,“ řekl Nvota.

Myšlenka otevřených zkoušek, kdy zájemci nahlížejí pod pokličku hry, která má ještě daleko k hotovému dílu, je podle Nvoty dobrá. „Na rozdíl od jiných profesí - koho například zaujme, jak malíř přemýšlí u plátna? - je divadlo trochu jiná alchymie a může to být pro diváky zajímavé,“ reagoval režisér, který se zlínským divadlem spolupracuje poprvé.

„Jsem zvědavá, jak to vlastně vypadá, když se herci učí grimasy a gesta přímo na pódiu a nejsou oblečení v kostýmech. Nikdy jsem nic podobného neviděla,“ svěřila se jedna z návštěvnic zkoušky. „Dekameron se mi líbil, četla jsem ho, viděla jsem i filmové zpracování, ale divadelní ještě ne,“ těšila se ještě před začátkem Kateřina Holá.

Rozsáhlé renesanční dílo Dekameron italského autora Giovanniho Boccaccia bylo pro divadelní inscenaci zkráceno. Herci ale zachovají jeho základní formu, kterou je několik příběhů o podobě lásky.

Nahlédnout do zákulisí příprav Dekameronu budou moci diváci ještě před premiérou, a to 27. února v 17 hodin, kdy se v knihkupectví Archa koná beseda s herci a tvůrci inscenace, takzvaná Klevetivá středa. Česká premiéra Dekameronu se uskuteční 1. března .

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!