Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Divadelníci si stěžují, jak radní dělí peníze

Česko

BRNO Soukromá brněnská divadla se vrhla do boje s radnicí. Vadí jim, že při dělení peněz na kulturu upřednostňuje svoje instituce.

„Současná podoba je nedovolenou veřejnou podporou,“ tvrdí Václav Dvořák z Absolutního divadla. Proto požádal antimonopolní úřad, aby prověřil, zda radní neposkytují nedovolenou podporu.

„Chceme rozpoutat debatu nad financováním divadel v Brně a v konečném důsledku změnit dotační systém a systém financování divadel zřizovaných městem,“ zdůvodnil. Podle něj čtyři městská divadla, tedy Národní divadlo Brno, Loutkové divadlo Radost, Centrum experimentálního divadla a Městské divadlo Brno, dostala v roce 2008 zhruba 490 milionů korun. Na ostatní subjekty spíše nekomerční povahy, jako jsou menší divadla, kapely či folklorní soubory, vyčlenila radnice celkem 12 milionů korun. „A i když velká divadla mají největší návštěvnost, jejich zisky ze vstupenek takovým dotacím neodpovídají,“ míní Dvořák. Dotace na každou vstupenku se podle jeho propočtu pohybuje od 256 do 934 korun.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil, že podnět obdržel. „Délku šetření nyní nelze předvídat,“ uvedl jeho mluvčí Kristián Chalupa.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!