Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadla hrají v letním režimu

Česko

Prázdniny mnozí divadelníci tráví znovu na prknech jevišť. Jen se obvykle stěhují do netradičních prostor, romantických přírodních kulis nebo do historických míst.

Putují za diváky a lidem na dovolené nabízejí rozptýlení. Tahákem letošního METROpolitního léta hereckých osobností bude premiéra muzikálu Hello, Dolly!, která se ve Švandově divadle v Praze uskuteční 6. a 7. července. Po 28 večerů uvidí diváci Ivanu Chýlkovou jako Dolly Leviovou, v dalších rolích se budou střídat Jaromír Dulava a Josef Carda v roli Horáce Vandergeldera, Simona Babčáková a Monika A. Fingerová jako kloboučnice Irena Mollyová a Kryštof Hádek s Michalem Slaným hrají Kornelia Hackela. V postavě Ernestiny Zámožné se budou střídat Naďa Urbánková a Yvonne Přenosilová. Pěvecké party s novými texty Eduarda Krečmara připravil Eduard Klezla a dirigentem a autorem hudebního nastudování (s živou hudbou na jevišti) je jazzový hudebník, skladatel, aranžér a dirigent Kryštof Marek. Přehlídka hostuje i na Letní scéně Vyšehrad a v Divadle Palace.

Na soutok Vltavy a Malše na Sokolském ostrově umístilo Jihočeské divadlo svůj letní festival Múzy na vodě. Zahájí ho dnes večer tematicky složené baletní představení Oheň na vodě. Až do 6. července bude pak na vodním jevišti na řece Malši u Biskupské zahrady v romantické kulise osvětlených břehů festival pokračovat hudebními večery. Vstup je volný.

Také Dvořákova opera Rusalka vystoupila z kamenných divadel a chystá se oživit letní programy areálech českých hradů a zámků. Nejbližší představení jsou 3. 7. ve Slavkově u Brna, 4. července na zámku Žleby. Režisér Martin Otava obsadil do hlavních rolí Jitku Burgetovou (Rusalka), Andreu Kalivodovou (Ježibaba), Milana Vlčka (Princ), Lianu SASS (Cizí kněžna), Martina Gurbala a Davida Szaendiucha (Vodník).

Představení Rostislava Nováka a režijního tandemu SKUTR La Putyka, jeden z nejúspěšnějších divadelních projektů loňského roku, uvidí diváci pražské scény La Fabrika ještě 5. a 6. července. Inscenaci, která kombinuje akrobacii, tanec, hru loutek a sportovní výkony v pojetí nového cirkusu, doprovází živá hudba tria Vojtěch Dyk, Jakub Prachař a Jan Maxián (členové kapely NightWork). V létě vystoupí i na festivalu Colours Of Ostrava s one man show Rosti Nováka 8 - polib prdel kosům.

Hvězdou Letní Letné bude francouzský divadelník Gulko a jeho soubor Cahin Caha. Přední postava francouzského nového cirkusu uvede se svým souborem na festivalu (18.-31. srpna) nové představení nazvané REV. Vytvořil je pro šest herců - akrobaty, žongléra, klauna a zpěvačku.

Autor: