Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadlo Archa už zkouší Havlovo Odcházení

Česko

PRAHA Režisér David Radok zahájil dnes v Praze zkoušky prvního uvedení hry Václava Havla Odcházení. Premiéra se v Divadle Archa uskuteční 22. května.

„Počítáme hned se třemi premiérovými večery za sebou; jinak bychom v našem malém prostoru nemohli uspokojit zájem hostů,“ řekl ředitel divadla Ondřej Hrab. Je rád, že se podařilo dát dohromady unikátní inscenační tým, odpovídající nárokům tohoto zajímavého textu. Označil ho za jeden z nejlepších, které „u nás i kolem nás“ vznikly. Jeho slova dokládala desítka nedočkavců, kteří na otevření pokladny čekali už od rána a vstupenky si koupili vzápětí po zahájení předprodeje. Hlavní role v Radokově inscenaci ztvární Jan Tříska a exprezidentova manželka Dagmar Havlová. V dalších se objeví například čerstvá držitelka ceny kolegia Thálie Vlasta Chramostová, Ivan Řezáč, Marek Daniel, Zuzana Stivínová, Bořivoj Navrátil a Petra Lustigová.

Třísku tak čekají v Praze hned tři velké herecké úkoly najednou. Populární herec v Česku loni strávil přes půl roku. Exceloval jako otrok Kaliban v inscenaci Bouře Letních shakespearovských slavností a v Divadle na Jezerce byl jedním z aktérů komedie Yasminy Rezy Kumšt. Letos si obě představení zopakuje, postava odcházejícího kancléře Viléma Riegera v Havlově textu bude rolí navíc.

Divadlo Archa bylo jednou z metropolitních scén, které netrpělivě očekávaly opožděné rozhodnutí pražských zastupitelů týkající se finančních dotací. Nakonec Archa získala částku, která je oproti loňsku o 30 procent nižší.

„Inscenaci Havlova Odcházení však financujeme nezávisle na ní, tedy bez jakékoliv podpory z veřejných prostředků. Už v prosinci jsme založili výbor v čele s Besselem Kokem, který se financováním tohoto specifického a náročného projektu zabýval. V této chvíli jsme si jisti, že projekt můžeme dotáhnout do premiéry,“ řekl Hrab.

Vstupenky na Odcházení se v Arše prodávají po 490, 590 a 690 korunách, pro studenty divadelních oborů budou místa k stání po 220 korunách. První čtyři reprízy odehraje Archa ještě v květnu, pět představení se uskuteční začátkem června, další na podzim.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat