Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadlo Petra Bezruče uvede hru Bezruč?!

Česko

Divadlo Petra Bezruče připravilo v režii Martina Františáka premiéru hry Bezruč?!, která vznikla jako původní text přímo pro ostravský soubor.

OSTRAVA Autory nové hry Bezruč?!, která má podtitul syrový a dryáčnický kabaret ze života a doby básníka z největších, jsou prozaik Jan Balabán a básník a novinář Ivan Motýl. „Hra sice bohatě čerpá z reálných událostí života Vladimíra Vaška alias Petra Bezruče, ale rozhodně nebude věrně životopisnou hrou,“ uvedla dramaturgyně inscenace Marta Ljubková.

„Podivný osud muže, který prošel několika režimy a musel se dívat, jakým způsobem budou dějiny nakládat s jeho jedinou skutečně silnou sbírkou, nás inspiroval svou rozporuplností a působivostí,“ uvedla a doplnila, že hra nepředstavuje psychologicky vystavěný chronologický příběh, ale je rozložená na situace a výjevy ze života autora Slezských písní. Balabánův a Motýlův text i inscenační pojetí by se také měly dotknout jakéhosi fundamentu Ostravy a ostraváctví. „Je to poezie uhelného prachu a popílku,“ uvedl režisér Martin Františák.

Diváci se v dramatu setkají s několika Bezručovými básněmi, například známá poema Maryčka Magdonova se v inscenaci objeví jak v textové, tak i obrazové podobě. Postava Vladimíra Vaška se ve hře rozštěpí a do hry vstoupí i jeho alter ego Petr Bezruč, Vladimíra Vaška si zahraje Jan Vápeník a Petra Bezruče Lukáš Melník. Podle dramaturgyně se ale inscenátoři nesnažili, aby si byli oba pánové podobní.

Zásadní roli v inscenaci také hraje původní hudba v podání živé kapely Magdon. Scénu vytvořil Jan Štěpánek a kostýmy Zuzana Přidalová.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!