7. února 2017 6:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli UFO odvedla cizí dívku a ukryla ji do křoví. Za únos ale trestaná není

Dříve zveřejněný identikit hledané ženy  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dříve zveřejněný identikit hledané ženy | foto: Policie ČR

PRAHA Bizarní příběh o únosu osmileté dívenky z předloňských Vánoc má po více než roce svůj konec. Žena, která den před Štědrým dnem v roce 2015 odvedla dítě z pražského Staroměstského náměstí, aby jej údajně zachránila před mimozemšťany, byla již pravomocně odsouzená. Nikoliv za únos, ale za trestný čin opilství.

Podle pražské policie patřil tento případ k nejsložitějším. Unesená dívka, kterou tehdy šestatřicetiletá žena den před Štědrým dnem odvedla ze Staroměstského náměstí do křoví v Letenských sadů, ze začátku s policisty vůbec nekomunikovala, posléze spíše sporadicky. „Její svědectví nicméně bylo pro řešení vyvstalé situace stěžejní,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Díky její výpovědi se nakonec ženu ze středních Čech podařilo vypátrat a následně odsoudit. „Za únos ale stíhána není, případ byl odložen, neboť dotyčná v té době nebyla za své chování odpovědná, jak dokázaly znalecké posudky,“ uvedl dále pro server Lidovky.cz mluvčí pražských policistů, kteří ženu zadrželi v únoru následujícího roku v Praze 8.

Hned po zadržení byla žena podrobena mimo jiné psychiatrickému zkoumání a na základě jeho výsledků byla hospitalizována v psychiatrickém zařízení.

Svůj skutek si podle výpovědi uvědomovala. Únos podle ní nebyl cílený, ale spontánní. „Stav vylučují zodpovědnost za své chování si nicméně přivodila sama dlouhodobým užíváním omamných a psychotropních látek, čímž si přivodila stav dočasné nesvéprávnosti, za což byla pravomocně odsouzena,“ předčítal z policejního spisu Hulan.

Dva roky podmíněně

„Byla uznána vinou z trestného činu opilství s ohledem na dlouhodobé a svévolné užívání těchto látek. Dostala dvouletý trest odnětí svobody s odkladem na čtyři roky,“ doplnil.

Nevšední příběh začal 23. prosince 2015, kdy tehdy šestatřicetiletá žena krátce před osmou hodinou večerní odvedla z náměstí osmiletou dívku. Narazila jí na hlavu svoji čepici a došla s ní až do Letenských sadů, kde ji schovala do křoví.

Její chování upoutalo pozornost pejskaře, kterého zmatená žena sama oslovila s žádostí, ať ji dítě pomohl zachránit před mimozemšťany. Náhodný kolemjdoucí proto přivolal policii. „Muž se přirozeně zajímal o to, před kým nebo čím má dívenku zachraňovat. Na to se mu dostalo odpovědi, že před mimozemšťany a ufony, kterých je plná planeta. Žena mu tvrdila, že se maskují jako lidé a jediná obrana před nimi prý je předstírat kóma,“ parafrázoval svědkovu výpověď Hulan.

Ještě před příjezdem policie však žena ze středních Čech utekla. Muž ji nepronásledoval, protože se chtěl spíše postarat o unesenou dívku.

Posun v pátrání nastal až po zveřejnění podoby ženy v médiích. Hledanou poznali strážníci pražské městské policie, kteří i věděli, kde ji hledat. Bezpečnostnímu sboru se únoskyni podařilo zadržet 1. února 2016 v jiné městské části metropole.

Vyšetřování nakonec ukázalo, že hledaná do hlavního města dojížděla každý týden na substituční léčbu. Podle Hulana během pobytu v Praze žena také nabízela také sexuální služby na Karlově náměstí.

skŠárka Kabátová

Najdete na Lidovky.cz