Djokovič a Davyděnko začali v Číně výhrami

ŠANGHAJ Tenisový Turnaj mistrů v Šanghaji včera odstartoval výhrami papírových favoritů nad nováčky závěrečné akce sezony.

Srb Novak Djokovič si ve dvou setech poradil s Juanem Martínem Del Potrem z Argentiny, v druhém utkání zlaté skupiny pak Rus Nikolaj Davyděnko udolal Jo-Wilfrieda Tsongu z Francie až v tie-breaku třetího setu.

Djokovič pro sebe rozhodl po boji první sadu 7:5, druhou získal přesvědčivěji v poměru 6:3. V kariéře porazil Argentince už podruhé, před rokem jej vyřadil v jediném dosavadním vzájemném utkání v třetím kole US Open. Na Turnaji mistrů slavil Djokovič premiérový triumf, loni při svém debutu neuhrál ve třech utkáních ani set.

„Trošku mě ta skutečnost, že jsem vloni nic nevyhrál, strašila. Ale tenhle rok je to jiné. Mám mnohem větší sebevědomí, cítím se silnější, vyspělejší. Ty zkušenosti jsem dnes využil,“ řekl Djokovič.

Naproti tomu Del Potro litoval, že v rozhodujících fázích nevyužil šance. „Když hrajete s Nadalem, Federerem nebo Djokovičem, naskytne se vám tak jedna dvě šance. Já měl třeba brejkbol, ale nevyužil jsem ho,“ řekl Del Potro, ve dvaceti letech nejmladší účastník.

Další nováček v Šanghaji Tsonga sehrál se čtvrtým nasazeným Davyděnkem naprosto vyrovnanou partii. „V třetím setu měl (Tsonga) nejprve štěstí, v tie-breaku zase smůlu,“ konstatoval Davyděnko. Jeho francouzský soupeř přiznal, že rozhodla fyzická připravenost. „Byl to těžký zápas. Na konci byl lepší. Jak bylo vidět, byl na tom lépe fyzicky,“ uvedl Tsonga.

***

Výsledky - dvouhra, zlatá skupina: Djokovič (2.) - Del Potro (7) 7:5, 6:3, Davyděnko (4) - Tsonga (6) 6:7 (6:8), 6:4, 7:6 (7:0). Čtyřhra - červená skupina: B. Bryan, M. Bryan (1) -Cuevas, Horna (8) 6:1, 7:6 (7:4), Bhúpathí, Knowles (3) - Coetzee, Moodie (5) 6:2, 6:3.