Unikátní přečerpávací elektrárna vyrábí elektřinu a opět se otevřela i turistům
LOUČNÁ NAD DESNOU K unikátní přečerpávací elektrárně Dlouhé Stráně v Jeseníkách se opět po třech měsících dostanou i obyčejní lidé. Technologický unikát, který si každoročně přichází prohlédnout stejný počet lidí jako významné hrady, je po rekonstrukci za čtvrt miliardy korun opět v provozu.
Přístupné je znovu i okolí nádrže, z nějž je například nádherný výhled na Praděd. „Hned o víkendu se pojedeme podívat,“ svěřila se Jarmila Prošková z Brna, která v Loučné tráví dovolenou. Nádrž, vyhloubená do vrcholu hory Mravenečník, ji láká, ale v červnu neměla štěstí. „Byla jsem tady, ale právě ji zavřeli. Teď se to snad povede,“ doufá.
V horní nádrži elektrárny nechala energetická společnost ČEZ od července vybrousit a znovu zalít celé dno. V nádrži, v níž jsou jinak bezmála tři miliony metrů krychlových vody, se proháněly bagry a nákladní auta.
Podle starosty Loučné nad Desnou Pavla Martínka si na opravy elektrárny stěžovali letos v létě zejména místní restauratéři a hoteliéři. Ti úbytkem turistů jednoznačně tratili. Na malých tržbách místních podnikatelů se podepsala i zavřená a opravovaná cesta přes Červenohorské sedlo. Loučná nad Desnou proto v uplynulých měsících tak trochu osiřela. Včera dopoledne už však opět do dlouhých serpentin k nádrži mířily první autobusy i šňůry aut.
Od nádrže je impozantní výhled na nejvyšší horu Jeseníků Praděd, stejně jako do širokého okolí. Velkou pozornost vzbuzuje také samotná nádrž i vnitřek elektrárny. Její obří turbíny jsou schovány v podzemí a speciálně vyškolený personál kolem nich ročně provede tisíce turistů. „Myslím, že bychom se už ani nechtěli moc zviditelňovat. Turistů přibývá a já se až někdy divím, kde se stále v takové zemi, jako je Česko, berou. Pak vyjde najevo, že někteří se jdou na elektrárnu podívat i dvakrát či třikrát,“ říká Zdeněk Saturka ze společnosti ČEZ Vodní elektrárny.
Za uplynulý rok navštívilo elektrárnu s názvem Dlouhé Stráně šedesát tisíc turistů, což je zatím v její osmnáctileté historii absolutní rekord. „Dlouhé Stráně jsou nejnavštěvovanější elektrárnou skupiny ČEZ, a to nejen mezi vodními elektrárnami, kde jednoznačně vede, ale má také mnohem větší návštěvnost než obě jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně,“ vypočítává Saturka. Dlouhé Stráně v počtu návštěvníků porážejí dokonce taková turistická lákadla, jakými jsou české hrady Kost, Rožmberk, Bezděz nebo i moravský zámek ve Valticích.
A to je ještě počet turistů regulován. Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky dovoluje vyjet na vrchol Mravenečníku k nádrži denně jen osmi autobusům. Právě kvůli počtu turistů se energetici obávali, aby po dobu opravy, kdy byla nádrž vypuštěná a nákladní auta oběma směry odvážela tuny materiálu, nenastaly potíže. V okolí elektrárny byly celé tři měsíce rozmístěny varovné cedule, psané česky, anglicky i polsky, upozorňující, že cesty kolem jsou omezeny.
„My říkáme: Čím více turistů, tím lépe,“ naznačuje svůj názor na omezení starosta Martínek. Podle něj mají místní lidé k elektrárně velmi vřelý vztah. Díky ní našla řada lidí v obci s necelými dvěma tisíci obyvatel zaměstnání. Buď pracují přímo v elektrárně nebo jako průvodci turistů či řidiči. V obci je celkem 1500 ubytovacích lůžek a patnáct restaurací.
Zdeněk Saturka tvrdí, že díky novému povrchu se už nádrž nebude muset příštích dvacet až třicet let opravovat.
Vznik přečerpávací elektrárny ve vyhloubené hoře má dlouhou historii. První plány vznikaly už v šedesátých letech minulého století, stavět se začalo v roce 1978. Krátce poté, v osmdesátých letech, však byla stavba utlumena; o dokončení elektrárny bylo rozhodnuto až v roce 1989. Provoz začal rokem 1996. Dlouhé Stráně jsou nejvýkonnější vodní elektrárnou v republice, fungují navíc jako přečerpávací soustava – při vypouštění vyšší nádrže do nižší vyrábí elektrárna elektrickou energii, při čerpání nižší nádrže do vyšší naopak energii spotřebovává. Umožňuje tak využít nadbytečně vyrobenou energii například v noci – a rychle pomoci síti ve špičce.
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava