16. září 2019 19:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Dlouho tu nebudu, ráno musím do práce.‘ Muž se přivázal k soše maršála Koněva

Michal Šulc, který do Prahy přijel ze Severních Čech, dle svých slov uznává, že... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Šulc, který do Prahy přijel ze Severních Čech, dle svých slov uznává, že... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Atmosféra kolem kontroverzní sochy sovětského maršála Koněva nadále houstne. V pondělí odpoledne se k ní řetězem přivázal zhruba třicetiletý muž. Protestuje tak proti pátečnímu rozhodnutí radnice Prahy 6, která hodlá sochu odstranit. Místo ní by měl na stejném místě vyrůst pomník osvobození.

K připoutanému muži přijela na pražské náměstí Interbrigadistů policejní hlídka. Podle serveru iDnes.cz jí zhruba třicetiletý Michal Šulc řekl, že na místě dlouho nebude, protože musí ráno do práce. Policisté došli k názoru, že muž  nenarušuje veřejný pořádek a proto ho u sochy nechali. 

Jako důvod svého tichého protestu prohlásil, že se ho celá záležitost osobně týká, protože jeho děda rovněž bojoval ve druhé světové válce. Šulc, který do Prahy přijel ze Severních Čech, dle svých slov uznává, že může být Koněv kontroverzní, sovětští vojáci však podle něj pomohli osvobodit mnoho lidí od fašismu a chodili při tom přes minová pole. 

Jako důvod svého tichého protestu muž prohlásil, že se ho celá záležitost...
V pondělí odpoledne se k soše řetězem přivázal zhruba třicetiletý muž ze...

S odstraněním sochy nesouhlasí, zároveň ale uvedl, že není prorusky smýšlející.  „Nejsem proruský, ale nevím, proč bych měl být protiruský. Stejně tak nejsem ani proamerický, nebo protiamerický,“ řekl Šulc.

Pomník v pražské Bubenči v poslední době vyvolává mnoho kontroverzí. Opakovaně se stal cílem vandalů. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) nechal kolem pomníku postavit lešení s plachtou, kterou odpůrci zakrytí několikrát strhli. Zastupitelstvo Prahy 6 ve čtvrtek rozhodlo, že Koněvovu sochu v pražské Bubenči má nahradit nový památník osvobození metropole za druhé světové války. Pro maršálovu sochu se bude hledat jiné místo. Rusko rozhodnutí ostře kritizovalo a pohrozilo odvetou.

Maršálova socha byla odhalena v roce 1980. Koněv se zapsal do dějin jako jeden z hlavních vojenských vůdců druhé světové války. Velel sovětským vojskům - 1. ukrajinskému frontu - například při osvobození části Polska a Čech, včetně Prahy. Po válce se v 50. letech stal hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy. Řídil potlačení maďarského povstání proti komunistickému režimu v roce 1956. Jako velitel sovětských vojsk v Berlíně se pak Koněv také účastnil řešení druhé berlínské krize, kdy bylo město rozděleno zdí na západní a východní.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.