23. července 2018 11:03, aktualizováno  14:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ohníčky, cigarety i staré stroje. Hrozí požáry lesů, v Praze platí zákaz rozdělávání ohňů

(ilustrační snímek) Sucho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Sucho. | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Kvůli dlouhotrvajícímu suchu vzrostlo v Česku nebezpečí požárů. Vysoké riziko je ve středních Čechách, v Praze a v Ústeckém kraji a na Českolipsku. Lidé by proto neměli rozdělávat v přírodě oheň či vypalovat trávu. Řídit se mají také místními vyhláškami a zákazy, které mohou být vydány.

Vyplývá to z pondělní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku.

V Praze je od pondělí zákazáno rozdělávat oheň v lesích a místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru. Zákaz platí do odvolání výstrahy meteorologů. Stejné opatření přijaly i Střední Čechy.

Riziková místa

Za riziková místa se považují lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 metrů, lesoparky, parky, zahrady, sklady sena a slámy do vzdálenosti 50 metrů nebo zemědělské plochy, které by se mohly vznítit. Kromě rozdělávání ohně je zakázáno i kouření, používání pyrotechniky, lampionů či jízda parních lokomotiv. Zároveň se nesmí voda ze zdroje pro hašení požárů spotřebovávat k jiným účelům než k hašení.

„Přeháňky a bouřky, které se mohou v následujících dnech vyskytnout, budou jen lokální, a proto situaci výrazněji nezlepší,“ poznamenali meteorologové.

Letošní počasí láme v posledních měsících rekordy. Duben i květen byly nejteplejší za posledních 58 let, červen byl pátý nejteplejší. Dosavadní vývoj červencových teplot a předpověď na následující dny nasvědčují tomu, že i červenec bude teplotně nadprůměrný.

S výjimkou chladnějších výkyvů na začátku měsíce a na začátku druhé červencové dekády se teploty v celostátním průměru udržují jeden až pět stupňů Celsia nad normálem. Podle meteorologů bude posledních deset červencových dnů z celého měsíce nejteplejších. Maximální teploty se budou pohybovat kolem 30 stupňů Celsia a nastanou i tropické dny a noci.

966 požárů lesa v roce 2017

K nejčastějším příčinám požárů se podle Hasičského záchranného sboru ČR řadí lidská nedbalost a technické závady na strojích a dopravních prostředcích. Mezi typicky letní požáry patří i požáry travních a lesních porostů od táborových ohníčků či nedopalků cigaret.

Letos v červenci se hasiči potýkají s nadprůměrným počtem požárů. Do 22. července vyjížděli celkem k 1793 požárům, což už je více než za celý loňský červenec (1609). Velký nárůst zaznamenali zejména u požárů v přírodním prostředí, kterých bylo v červenci zatím 1218. Loni za celý červenec vyjížděli k 900 požárům v přírodě, z toho lesních požárů bylo 162. Za poslední víkend pak hasiči vyjížděli ke 207 požárům, dlouhodobý denní průměr je přitom 47 požárů, uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Loni hasiči zasahovali u 966 lesních požárů, které pohltily lesy o výměře 170 hektarů a způsobily škodu 6,3 milionu korun. Dva lidé při požárech zemřeli, devět bylo zraněno. Díky včasnému zásahu hasičů byl uchráněn majetek za 85 milionů korun. Za posledních deset let evidují hasiči 9739 lesních požárů se škodou 109 milionů korun.

Hasiči lidem připomínají, že v lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených místech, kouření je v lese zcela zakázáno. Vhodné místo pro ohniště by mělo být vzdáleno nejméně 50 metrů od okraje lesa a zejména 100 metrů od stohu. Při rozdělávání ohně je nutné ohniště oddělit od okolního prostředí třeba kameny, pískem nebo vyhloubením zeminy. Oheň nelze nechat ani chvíli bez dozoru a místo lze opustit až po řádném uhašení ohně. Děti by neměly zůstávat u ohniště bez dozoru dospělého. Zakázáno je také vypalování trávy pod pokutou až 25 tisíc korun.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.