Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vysilující sucho v Česku přeruší v sobotu bouřky, tropy ale potrvají dál

Mimořádnost extrémních poměrů, jaké panovaly letos v létě, vnímali citlivě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimořádnost extrémních poměrů, jaké panovaly letos v létě, vnímali citlivě... | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Praha Příští týden vystoupá rtuť až na 35 stupňů Celsia, ačkoli se místy budou i po víkendu objevovat bouřky. Kvůli horku letos dozrává dříve ovoce, ale bude zároveň podle sadařů v důsledku sucha menší úroda. Sucho také ničí nově vysazené stromy a květiny nebo píci pro hospodářská zvířata. Evropu po období veder a sucha zasáhla vlna rozsáhlých požárů.

Červenec bude podle webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) celkově mimořádně teplý. V červenci se teploty většinou držely až několik stupňů nad dlouhodobým průměrem a konec měsíce bude podle ústavu nejteplejší. Ode dneška do sobotního večera platí výstraha ČHMÚ před vysokými teplotami pro střední a severozápadní Čechy a v sobotu odpoledne navíc pro část západních a východních Čech a jižní Moravu. 

Vedra mohou dosáhnout až 33 stupňů. Pro střední a severozápadní Čechy dále platí až do odvolání i výstraha před vyšším rizikem vzniku požárů. V sobotu odpoledne a večer hrozí podle meteorologů také v celé republice bouřky. Doprovázet je mohou přívalové deště, kroupy a nárazy větru o rychlosti kolem 72 kilometrů v hodině.

‚Pastviny, to je teď hnědá zem, neroste tam nic‘

I navzdory bouřkám ale v nejbližší době podle meteorologů přibude tropických dní, kdy teplota vystoupá nad 30 stupňů, a také tropických nocí, během nichž rtuť neklesne pod 20 stupňů. Navzdory vedrům v posledních dnech bylo letos doposud tropických nocí poskrovnu. Zaznamenalo je zatím jen pět meteorologických stanic, zatímco loni alespoň jednu tropickou noc za celý rok ohlásila téměř stovka stanic. 

Podle mluvčího ČHMÚ Petra Dvořáka ale bude v příštích dnech tropických nocí přibývat. Tropy a dlouhé sucho přinesly řadu problémů, včetně zmíněného vyššího rizika požárů, kvůli němuž platí zákaz rozdělávání ohňů v Jihomoravském, Libereckém, Ústeckém, Karlovarském, Pardubickém a Středočeském kraji a Praze. Například zemědělci nemají kvůli suchu dostatek píce na krmivo pro dobytek. 

„Pastviny, to je teď hnědá zem, neroste tam nic,“ řekla ředitelka Okresní agrární komory Most Ludmila Holadová. „Pícnin bude méně, bavíme se hlavně o zakládání krmiv na příští rok,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Kvůli nedostatku krmiva podle zemědělců hrozí, že budou muset dobytek porážet. Sucho se rovněž podepisuje na velikosti ovoce.

„Bude tam spoustu nestandardů, které už se prodávají za mnohem nižší cenu,“ řekl sadař Martin Vaněk z Kojic na Pardubicku. Švestky v jeho sadech dozrály letos kvůli teplu dříve a kvůli nedostatku vláhy jsou menší. Podobně se počasí asi podepíše i na podzimních odrůdách jablek. Část plodů tak nebude možno prodat na přímou spotřebu. 

Budou zpracovány jinak, třeba na mošt. Dlouhotrvající sucho nepřeje ani mladým stromkům. Třeba lesníci z Mendelovy univerzity v Brně odhadují, že škody na jejich výsadbách jsou třicetiprocentní. Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny investoval letos zatím do nových stromků 3,4 milionu korun, což znamená 445.000 sazenic, řekl mluvčí univerzity Filip Vrána. Mimořádně teplé počasí navíc zřejmě zvýší výskyt brouka kůrovce, který poškozuje stromy. Letos se bude kůrovec asi rojit třikrát, sdělil Petr Zahradník z Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. 

Dříve se přitom v nižších nadmořských výškách kůrovec rojil většinou dvakrát, a na horách dokonce jen jednou. V Evropě vedra a sucho vedla k rozsáhlým požárům. Nejtragičtější je situace v Řecku, kde v plamenech zahynulo přes 80 lidí. Oheň pustoší také Švédsko. Vlna veder se dokonce nevyhnula ani oblastem za polárním kruhem, kde teploty rovněž překračují 30 stupňů Celsia. 

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

p. vojvodík Aby nepřišly povodně. 7:16 28.7.2018

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...