19. července 2012 12:08, aktualizováno  13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dlouhý odstartoval kampaň. Chce uběhnout 500 kilometrů

Vladimír Dlouhý odstartoval prezidentskou kampaň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dlouhý odstartoval prezidentskou kampaň | foto: ČTK

PRAHA Exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý během po pražské Stromovce zahájil kampaň za své zvolení prezidentem.Oslovit veřejnost a získat podpisy potřebné pro kandidaturu chce v sérii běhů po České republice. Ve svém "dlouhém běhu" za zvolení chce uběhnout asi 500 kilometrů.

"Společenská atmosféra není dobrá, lidé jsou naštvaní, nemá cenu si to zakrývat," řekl novinářům Dlouhý. Nesouvisí to podle něj ani tak s ekonomickou situací, která není v Česku až tak špatná, jako spíše s "naštvaností na politiku, na korupci a celkové ovzduší". Občanům prý chce vlít "optimismus do žil" a dokončit změny, které jako politik sliboval občanům v devadesátých letech.

ČTĚTE TAKÉ:

Dlouhý svůj záměr kandidovat na prezidenta oznámil před třemi týdny.

Nabídnout prý chce nestranickou politiku nezasaženou divokým politickým děním posledních let. Dlouhý od roku 1997 pracuje jako mezinárodní poradce investiční banky Goldman Sachs. Působí také jako člen Národní ekonomické rady vlády.

Své rozhodnutí prý Dlouhý několik měsíců zvažoval. Čekal také na prováděcí zákon k volbě. Finanční prostředky na kampaň chce získat především od menších soukromých firem a podnikatelů, které považuje za oporu ekonomiky.

Běhat a podepsat petiční arch

Tři sponzory, kteří mu poskytli kolem čtyř milionů korun, už zveřejnil.

Další sponzory bude hledat. Ti by měli zaplatit větší běhy, které Dlouhý v kampani chystá. Menší běžecké akce chce Dlouhý zorganizovat s dobrovolníky.

Lidé na nich budou moci podepisovat petiční archy za jeho zvolení. Na dnešní zahájení kampaně přišel Dlouhého podpořit bývalý fotbalový reprezentant Karel Poborský.

Dlouhý svou politickou kariéru spojil s pravicovou ODA a na sklonku svého vládního angažmá se netajil blízkostí k ODS. V prezidentské kampani by tak mohl apelovat na voliče této nejsilnější pravicové strany, která sama do boje o Hrad s největší pravděpodobností vyšle místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku, který nemá podle průzkumů velké šance uspět. Dlouhý kdysi patřil k nejpopulárnějším politikům v zemi.

Kampaň zahájila i Zuzana Roithová

Do klání o funkci prvního přímo voleného prezidenta České republiky se oficiálně zapojí europoslankyně Zuzana Roithová podporovaná KDU-ČSL.

Jak bude vypadat kampaň Roithové

  • Podpisy bude sbírat 5000 dobrovolníků, jejichž síť po celé republice se svým týmem vytvořila,
  • Dobrovolníci budou podpisy shromažďovat při osobním kontaktu, nepůjde tedy o anonymní kampaň. "Vím, že by bylo možné mít podporu deseti senátorů, ale od počátku chci získat širokou podporu touto formou," vysvětlila Roithová.
  • Peníze chce získávat od drobných dárců. Podle informací na jejím webu jí například bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda daroval 2000 korun.

Roithová a Dlouhý zatím k favoritům hlasování nepatří. Průzkumům vládne někdejší úřednický premiér Jan Fischer. Bodují i ekonom Jan Švejnar a expremiér Miloš Zeman.

Lidovky.cz, ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz