Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dlouhý se proti vyřazení z volby odvolá, Okamura váhá

Vladimír Dlouhý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dlouhý | foto: ČTK

PRAHA Vyřazený prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý se odvolá proti rozhodnutí o registraci ministerstva vnitra k Nejvyššímu správnímu soudu. Prý v něm objevil numerickou chybu, kvůli níž mu bylo odečteno podpisů příliš mnoho podpisů.

Dlouhý připustil, že neměl čas důkladně se s rozhodnutím seznámit. "Nicméně, říkám to jako předběžný nález: zdá se, že v mém případě, a nejenom v mém případě, jsme nalezli numerickou chybu, dokonce i chybu ve vzorci, který je tam uveden," prohlásil. Nemělo mu údajně být odečteno přes 20 tisíc podpisů, ale kolem 10 tisíc.

ČTĚTE TAKÉ:


Proto se rozhodl odvolat se k Nejvyššímu správnímu soudu. "Nedělám to rád, chtěl bych, aby volba proběhla, nechtěl bych se stavět na zadní," komentoval svůj krok. Ujistil, že je připraven konečné rozhodnutí respektovat. Ministerstvo vnitra podle něj odvedlo solidní práci.

I kdyby soud jeho argumentaci uznal a ministerstvu nařídil přidat Dlouhému rozdíl hlasů, na hranici 50 tisíc hlasů by to nicméně nestačilo.  Nasbíral totiž přes 59 tisíc podpsů, z nichž vnitro uznalo jen něco přes 38 tisíc. V případě, že by mu soud vyhověl, by tak skončil těsně pod čarou.

Podle informací, které Dlouhý zveřejnil na svých stránkách, vybral dosud na svou kampaň 10,5 milionu korun. Finančně jej podpořil například podnikatelé Vladimír Kovář, René Holeček či Sanjiv Suri. Bohužel z poskytnutého přehledu není možné vyčíst, kolik již Dlouhý utratil.

Okamura: Rozhodnu se během víkendu

O nejvíce podpisů přišel senátor a podnikatel Tomio Okamura, jemuž ministerstvo sebralo přes 26 tisíc podpisů. O dalším postupu se chce rozhodnout během víkendu.  Na soud se nicméně obrátí jen v případě vážných pochybení. "Kvůli nějakým margináliím a z egoistických důvodů volbu prezidenta prodlužovat nebudu," řekl Okamura.

Tomio Okamura

Tomio Okamura

"Kvůli nějakým margináliím a z egoistických důvodů volbu prezidenta prodlužovat nebudu," řekl.

Ministerstvo v pátek pustilo dál do volby jen osm kandidátů z původních dvaceti. Úředníci vyřadili i Janu Bobošíkovou. Kandidáti prý měli příliš mnoho chybných údajů na nominačních peticích, které snížily počet podpisů pod předepsanou hranici.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...