Neděle 15. prosince 2024, svátek má Radana, Radan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dluh každého Čecha: 100 000 Kč

Česko

PRAHA Život na dluh se začíná v Česku rychle rozmáhat. Zadlužení českých domácností u bank za uplynulých devět let vzrostlo více než osminásobně. Na konci loňského roku dlužil bankám každý Čech, novorozence nevyjímaje, téměř 93 tisíc korun. Přitom ještě v roce 2000 činil průměrný dluh jednoho Čecha u domácích bank 11,5 tisíce korun.

Celkově registrovaly banky na konci loňského roku dluhy domácností ve výši 973,5 miliardy korun. Uvedl to včera Český statistický úřad. Zdůraznil přitom, že relativní zadluženost českých domácností přes rychlý růst zůstává oproti eurozóně jen poloviční a není riziková. Relativní zadluženost je poměrem půjček k hrubým příjmům domácnosti. Celkové zadlužení českých domácností však ke konci roku 2009 bylo ještě o 104,1 miliardy korun vyšší. Tyto peníze si lidé půjčili od leasingových společností a poskytovatelů splátkového prodeje. V konečném součtu tak na konci loňského roku dosahoval průměrný dluh jednoho Čecha 102 600 korun.

„Hlavní podíl na úvěrech poskytnutých domácnostem tvoří hypotéky, které lze označit za dobré dluhy,“ uvedl analytik Broker Consulting Jan Šimek. Přes 70 procent objemu úvěrů obyvatelstva již od roku 2002 tvoří úvěry na bydlení. Nejvíce půjčky na bydlení vzrostly v roce 2007, kdy přírůstek činil téměř 140 miliard korun, loni byl již meziroční přírůstek oproti této sumě pouze poloviční.

Z pohledu jednotlivých domácností ovšem vysoké zadlužení již problém je. „Jde o relativně nový jev ve společnosti a zejména v nízkopříjmových skupinách obyvatelstva, kde častěji dochází k předlužení a následnému zkolabování rodinného rozpočtu. K tomu přispívá kultura spotřeby, kdy novodobou modlou je mít se za každých okolností velmi dobře, nebo dokonce nadstandardně,“ tvrdí Šimek.

Vůbec nejrychleji rostly výdaje na telekomunikační služby, vzdělání a zdraví. Domácnosti k vyšší spotřebě podle statistiků motivoval účinný marketing zprostředkovatelů i snadná dostupnost peněz. Koncem loňského roku dlužily domácnosti na půjčkách na spotřebu 150,4 miliardy korun.

Celková zadluženost českých domácností v poměru k jejich příjmům stoupla z 11,7 procenta v roce 1997 na 49,6 procenta v roce 2008. Statistikové přesto situaci nepovažují za rizikovou - relativní zadlužení domácností v ČR dosahuje pouze 53 procent úrovně eurozóny.

V blízké budoucnosti tempo zadlužování poroste jen velmi pomalu, shodují se ekonomové. Banky jsou v důsledku krize opatrnější a stejně tak domácnosti se nyní nechtějí zadlužovat.

O tom, že jednotliví dlužníci si nebezpečí uvědomují, vypovídá i statistika Asociace občanských poraden, na které se lidé ve finančních obtížích obracejí. Počet žádostí o radu v souvislosti s dluhy se za uplynulé dva roky ztrojnásobil. Zatímco v roce 2007 poradny zaznamenaly 2126 dotazů na dluhy, loni to již bylo 7077 dotazů, i s dotazy na exekuce celkem 10 603 dotazů. Nejvíce dotazů pak poradci zaznamenali v Moravskoslezském kraji, jejich počet zde také nejrychleji roste, uvedla agentura ČTK.

GRAF

Dluhy Kolik dluží české domácnosti bankám (miliardy korun)

112,5 2000

973,5 2009

Pramen: ČNB

Autor: