Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dluhy obcí: postrach i nutnost

Česko

Mnohé obce se dostávají do nebezpečné dluhové spirály. Jiné žijí i s velkým úvěrem v poklidu

DOLNÍ TŘEBONÍN Dlouhých patnáct let se nad obcí Prameny v nejzápadnějším koutě Česka stahovala mračna téměř stomilionového dluhu.

Dnes už tu alespoň znovu svítí pouliční lampy. Ale těch šestnáct vrtů, z nichž chtěl bývalý starosta obce čepovat minerální vodu, už vesnici stálo veškeré jmění i dobré jméno. Nyní tu nemá kde úřadovat ani „nucený správce“ přidělený z ministerstva vnitra.

Situace v dluhy nejvíce přidušené české obci se nepohne ani po volbách v říjnu. „Ani napotřetí se nepodařilo, že by se občané dohodli a podali kandidátní listiny do voleb. Asi mají strach,“ říká Marie Kostruhová, ředitelka odboru dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva vnitra.

Správce z vnitra, který obec řídí, má jen udržovací pravomoci. A ve vesnici panuje nejistota. Místní tvrdí, že o děsivém dluhu nevěděli, a někdejšího „podnikavého“ starostu dnes vyšetřuje policie.

V dluhových problémech se v současnosti potácí čtyřicet českých obcí. Jejich „totožnost“ české úřady ale nezveřejňují. „Ty příběhy jsou víceméně stejné. Stane se chyba a nereaguje se včas,“ dodává Kostruhová. Úředníci prý řešili i případ, kdy se obec upsala platit smluvní pokuty v řádech statisíců – a to týdně.

Kvůli dluhům jsem nespal Dluhová hranice je přitom tenká. Většina českých obcí žije z úvěrů soukromých bank.

A mnohé prý dobře. Starosta jihočeského Dolního Třebonína Pavel Ševčík je na svůj dluh, ještě vyšší, než mají v Pramenech, tedy více než sto milionů korun, naopak skoro pyšný. „Měli jsme rozsáhlou bytovou výstavbu. Neberu to jako dluh, splácíme měsíčně devět set tisíc, a ještě nám zbude do rozpočtu,“ říká. Peníze vybírá z nájmů. Prý by se musela půlka nových Třebonínských zaseknout a přestat platit, aby obec musela řešit problém se splácením úvěru. Což se neděje.

Do satelitního městečka na konci vesnice se nastěhovali lidé z paneláků z blízkých Českých Budějovic a Českého Krumlova. Starosta prý sice dřív prožíval kvůli půjčce probdělé noci, dnes už ale spí klidně. Místní jsou podle svých slov rádi, že se tu díky nárůstu obyvatel podařilo například zachovat poštu a že obec ožila. Podobně klidný život na úvěr hlásí i moravskoslezská Čeladná, nazývaná „beskydské Beverly Hills“ – tady budou zbývající dluh sto milionů za přebudování obce splácet do roku 2020.

V Holubově na jihu Čech netrápí starostu horentní výška dluhu, ale to, jak osm milionů splácet. Půjčil si na „nerentabilní“ kanalizaci a rekonstrukci obecního úřadu. „Nemáme žádný majetek, ručíme jen rozpočtem obce, a tak je splácení zdlouhavé. Peníze stačí jen na základní chod obce,“ říká zdejší starosta Jaroslav Franěk. Místní tu o dluhu nic nevědí a chystají se starostu volit znovu – i díky tomu, že obci zvelebil.

Čekání na peníze z EU Nejčastěji ale starostové ťukají na dveře bank, když potřebují půjčit na projekty, které jim zpětně uhradí unijní dotace. „Měli jsme velký dluh, ale splatili jsme ho poté, co nám přišla dotace z EU,“ říká Jaroslav Helebrant, starosta obce Hlince na Plzeňsku. Tato obec se už přitom kvůli dluhu, výrazně převyšujícímu rozpočet obce, ocitla v hledáčku ministerstva financí. V některých obcích také prý dluh narůstá i z úroků při čekání na proplacení dotace.

***

OBCE NA DNĚ

Prameny

* Finanční potíže obce na Karlovarsku se datují již od počátku 90. let. Tehdejšímu zastupitelstvu nevyšla riskantní investice do stáčírny minerálek. Od té doby se vesnička s bezmála sto padesáti obyvateli potýká s osmdesátimilionovým dluhem. Kvůli vysokému zadlužení se dokonce ani nenajde nikdo, kdo by byl ochoten obci vést. Bez řádného starosty jsou Prameny již od dubna 2009, kdy kompletní zastupitelstvo složilo své mandáty. A změna nečeká vesnici ani po letošních volbách – opět totiž nikdo nekandiduje. Chlumec

* Bývalé vedení obce nabralo obří, až devadesátimilionový dluh. Do svízelné situace se vesnice na severu Čech dostala poté, co nezaplatila za inženýrské sítě v části Strádov, kde vyrostla řada rodinných domků. Bývalý starosta spoléhal na dotaci, kterou však obec nakonec nezískala. Umoření dluhů tak Chlumečtí chtějí dosáhnout rozprodejem obecního majetku – prodat hodlají radnici, zdravotní středisko i třeba rybník. Nové vedení obce by pak podle plánu úřadovalo třeba z pronajatých kanceláří. Dobrná * Ještě minimálně dva roky bude obec na Děčínsku splácet dluhy z roku 2006, kdy nezaplatila za výstavbu obecního vodovodu. Veškerý majetek obce je proto v exekuci, v obci nefunguje veřejné osvětlení a obecní úřad šetří, kde to jen lze.

Například jeho zaměstnanci, kromě účetního, pracují bez nároku na mzdu. Výstavba vodovodu měla podle vedení obce původně přijít na více než čtyři miliony korun. Obec ji sice splácí měsíční částkou 100 tisíc korun, jenže s exekučními náklady a úroky se investice vyšplhá na sumu osm milionů.

KDE SE ŽIJE NA ÚVĚR

Některé obce vedou i s velkým dluhem em klidný život, příkladem je Čeladná, přezdívaná beskydské Beverly Hills. Naopak v Pramenech dlouho ani nesvítily pouliční lampy.

Hlince – 5 milionů

Prameny – 90 milionů

Čeladná – 97 milionů

Holubov – 8 milionů

Dolní Třebonín – 106 milionů

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!