Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dluhy po volebním fiasku Bobošíkové: Česká pošta podala trestní oznámení

Dluhy po volebním fiasku Bobošíkové: Česká pošta podala trestní oznámení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhy po volebním fiasku Bobošíkové: Česká pošta podala trestní oznámení. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Dluhy se mají platit. Ani po více než dvou letech od sněmovních voleb nemá politické hnutí Hlavu vzhůru klid. Poté, co uskupení pod vedením Jany Bobošíkové ve volbách propadlo, zůstaly dluhy ve výši zhruba 26 milionů korun. A Česká pošta nyní jako jeden z mnoha věřitelů podala trestní oznámení.

Hnutí Hlavu vzhůru nemá ani po dvou letech vyřešené závazky za volební kampaň z podzimu roku 2013. Tehdy se strana v čele s Janou Bobošíkovou snažila dostat do Poslanecké sněmovny. Zaplatila si drahou volební kampaň a nepřímé podpory se dočkala i od bývalého prezidenta Václava Klause.

Podvod?

Přesto ale hnutí političky, která kandidovala například i v prezidentských volbách, získalo od voličů jen 0,42 procenta hlasů, což přepočteno na konkrétní hlasy značí něco málo přes 21 tisíc voličů. Součástí dluhů ve výši 26 milionů korun je i pohledávka na zhruba 4,5 milionu pro Českou poštu, která pro hnutí rozesílala dopisy.

A státní podnik, jeden z největších věřitelů, chce nyní zjistit, zdali se nejednalo o podvod. „Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání některého z majetkových trestných činů,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí pošty Matyáš Vitík.

„Ztroskotalo to na tom, že nebyly dodrženy sponzorské přísliby, které hnutí Hlavu vzhůru získalo. Hlava vzhůru zůstala dlužit agentuře Redam a ta skončila v konkursu,“ říká Bobošíková.

Pro upřesnění: milionové pohledávky nemá Česká pošta přímo k hnutí Hlavu vzhůru, nýbrž ke společnosti Redam. Ta pro Bobošíkovou zajišťovala politickou kampaň. Po volebním neúspěchu ale nedostala zaplaceno a zkrachovala. „Firma navzdory pokusům o řešení spadla do insolvence,“ vysvětlil mluvčí pošty Vitík. Trestní oznámení proto podala právě kvůli tomu, že k pochybení nemuselo dojít jen ze strany firmy Redam směrem k České poště.

21 tisíc hlasů? To není neúspěch

Sama Bobošíková tvrdí, že na kampaň přispěla z rodinných peněz dva miliony korun. Podle jejích slov sponzoři nedostáli svým příslibům, které hnutí dali ještě před volbami. A proto se dostala do dluhů a nemohla zaplatit firmě Redam.

Odmítá ale, že by to bylo kvůli volebnímu fiasku. „Nechci říkat volební neúspěch, prostě došlo k nedodržení některých slibů, to se bohužel stává. Byly přísliby, které se nesplnily. Tak to v životě chodí,“ uvedla pro server Lidovky.cz Jana Bobošíková.

Jak v lednu tohoto roku informovaly Hospodářské noviny, věřitelé už definitivně ztratili naději, že by své peníze mohli získat zpátky. Pohledávka je nyní předmětem prodeje, i tak bude ale výtěžek minimální.

Ani po více než dvou letech od sněmovních voleb nemá politické hnutí Hlavu...

Kromě České pošty je dalším největším věřitelem společnost BigMedia, která po Praze spravuje billboardy. Té hnutí dluží zhruba 9,8 milionu korun. Společnost ale zatím teprve vyčkává, co udělá dál. „Trestní oznámení jsme nepodali, ale tuto možnost do budoucna nevylučuji,“ uvedl za BigMedia Marek Pavlas.

Dalšími věřiteli jsou podle insolvenčního rejstříku například CET 21, Vltava-Labe-Press, ČSOB, JCDecaux či Kooperativa. Celkem se do insolvenčního řízení přihlásilo dvacet věřitelů s pohledávkami ve výši 26,8 milionu korun.

Bobošíková zaplatila drahou volební kampaň a nepřímé podpory se dočkala i od...
Jana Bobošíková přišla do volebního štábu Hlavu vzhůru.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz