Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DNA se dá najít i po letech, tvrdí odborníci

Česko

PRAHA Zkoumání expertů z Kriminalistického ústavu neprokázalo, že by na ostatcích děvčátka zůstaly stopy DNA Otakara T., hlavního podezřelého v případu. Detektivům tak stále chybí přímý důkaz, že vraždil právě on.

Někteří soudní znalci varují, že po pěti měsících, co ostatky děvčátka ležely zahrabané v zemi, existuje už jen malá šance, že se genetické stopy najdou.

Na druhou stranu odborníci předpokládají, že by na těle mělo zůstat sperma. To, že byla Anna znásilněná, potvrdila soudní pitva.

„Pokud by tam byla jen jedna jediná spermie, tak by ji na zbytku těla měli najít,“ říká například Marek Minárik, ředitel české biotechnologické společnosti Genomac.

„Spermie jsou velmi odolné, takže by tam s největší pravděpodobností zůstaly,“ potvrzuje soudní znalec Aleš Hořínek. Na sto procent to ale prý říct nelze, protože i genetický materiál podléhá vnějším vlivům.

Podle něj by se stopy uchovaly, pokud by tělo leželo někde na suchém místě. „Stopy na obálce, kterou někdo olízl a byla v suchu, vydrží v podstatě deset až dvacet let,“ upřesnil Hořínek.

Podle deníku Právo experti stále ještě zkoumají oblečení Aničky. To se ale našlo poškozené a mokré. Pokud budou mít odborníci štěstí, mohli by najít buňky pokožky, a pokud se pachatel poranil, tak i zbytky krve.

„Šance na nalezení biologických stop se však zmenšuje úměrně s dobou od smrti. Negativně může působit vlhko, teplo a mikroorganismy,“ uvedl genetik Daniel Vaněk, který zkoumal masové hroby v Bosně.

StopyDNA alespoň prozatím policie nemá, ale během vyšetřování získala další nepřímý důkaz, že by pachatelem mohl být Otakar T.

Pozůstatky dívky byly totiž uloženy ve svázaném igelitovém pytli, který je prakticky totožný s tím, pod kterým našla policie v den dívčina zmizení v pražské Troji ukrytý její batoh. Právě ten je navedl na stopu pachatele, našly se v něm stopy jeho DNA. Proti Otakarovi T. svědčí i to málo, co policii řekl. Vždy tvrdil, že dívku neviděl a že jí neublížil, ale detektor lži ukázal, že o zmizelé něco ví. Policie je na základě těchto důkazů přesvědčena, že je pachatelem on.

Jestli se jí to ale podaří prokázat, je otázkou. V úvahu totiž přichází i varianta, že Otakar T. nevraždil, k vraždě se připletl náhodou anebo s sebou měl komplice.

„Moc nevěřím tomu, že kdyby policie nakonec měla jen nepřímé důkazy, tak by měla na to případ uzavřít s tím, že on byl pachatelem,“ míní například advokát Josef Lžičař.

Stopy by se uchovaly, pokud by tělo leželo někde na suchém místě

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...