Dnes musíte mít uhrazen nový koncesionářský poplatek. Jaké hrozí sankce?

  7:49
Do 15. května musí mít poplatníci uhrazen nový zvýšený koncesionářský poplatek za Český rozhlas a Českou televizi. Termín se netýká lidí, kteří už letos poslali veřejnoprávním médiím roční, pololetní nebo čtvrtletní platbu. Do kdy se musí uhradit rozdíl a musí se platit i za internetovou televizi? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky čtenářů, diváků a posluchačů.

Sídlo České televize na Kavčích horách (25. července 2024) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Od 1. května 2025 nabyla účinnosti novela zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích, na jejímž základě se poplatky za rozhlasové a televizní vysílání zvýšily dohromady o 25 korun měsíčně. Nově se platí za televizi 150 korun a za rozhlas 55 korun, tedy 205 korun měsíčně. Dále se také rozšířil okruh poplatníků a změnila se pravidla pro firmy.

Pozor: Poplatek v nové výši je nutné uhradit do 15. května 2025! Platba přes SIPO se zvyšuje automaticky.

Kdo je povinen platit koncesionářské poplatky?

Poplatníky za rozhlas a televizi se rozumí všechny domácnosti, které odebírají elektrickou energii, platí se však jeden poplatek za celou domácnost bez ohledu na to, kolik v ní žije lidí a funguje spotřebičů.

Přihlášeni k televiznímu a rozhlasovému poplatku musí být všichni:

  • jednotlivci, kteří mají jakékoli zařízení umožňující sledovat obsah veřejnoprávních médií. Ať už prostřednictvím televize a rádia, nebo přes internet (mobilní telefon, tablet, stolní počítač či notebook).
  • Nájemníci tam, kde skutečně bydlí (pokud trvá nájem déle než měsíc), nikoli kde mají trvalé bydliště.

Od 1. července se poplatky pro právnické osoby odvíjí od počtu zaměstnanců, nikoli od počtu přijímačů. Přihlásit počet zaměstnanců musí firmy do konce června. Povinnost platit mají i společnosti, které pronajímají auta s rádiem.

Jak poznat, že jsem přihlášen k TV poplatku?

Přihlásit se můžete přes SIPO na České poště. Případně si zde nebo v měsíčním vyúčtování ověřit, zda už rozhlas a televizi platíte. Další možností je registrace do účtu poplatníka na webových stránkách České televize i Českého rozhlasu, kde se k poplatku přihlásíte a můžete sledovat stav plateb.

Co když neplatím koncesionářské poplatky?

Povinnost platit se vztahuje na odběratele elektřiny a na základě informací od dodavatele elektrické energie bude televize a rozhlas placení kontrolovat, případně informovat uživatele o nedoplatcích.

Vše o poplatcích

Některé osoby a organizace jsou od placení poplatků osvobozeny. Toto osvobození však neprobíhá automaticky. I tak platí povinnost přihlásit se jako poplatník a současně podat České televizi a Českému rozhlasu oznámení o splnění podmínek pro osvobození od poplatků za přijímač.

Pokud se do evidence poplatníků nepřihlásíte včas, nebo uvedete nepravdivé údaje o důvodu osvobození či o počtu zaměstnanců, budete muset kromě dlužné částky uhradit i přirážku 5 000 korun za rozhlas a 10 000 korun za televizi.

V případě, že jednotlivci i firmy přihlášené k poplatku včas nezaplatí, musí ze zákona zaplatit přirážku 1 000 korun.

Co je to koncesionářský poplatek?

Poplatky za rozhlas a televizi, které slouží k financování veřejnoprávních médií.

Proč se platí za rozhlas a televizi?

Česká televize a Český rozhlas mají díky koncesionářským poplatkům možnost pracovat nezávisle na státním rozpočtu a přinášet spolehlivé informace.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.