Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Teď se rozhodne. Sněmovna se vrátí k daňovém balíčku a osudu vlády

Ministr financí Miroslav Kalousek sněmovně předložil dokumenty, které podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek sněmovně předložil dokumenty, které podle něj... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Po týdenní přestávce se v úterý odpoledne opět sejde Poslanecká sněmovna, aby pokračovala v řádné schůzi. Poslance čeká hlasování nejen o zákonech, které jim vrátil Senát nebo prezident, ale hlavně o daňovém balíčku, který míří do závěrečného čtení. Vláda s ním spojila hlasování o důvěře, a pokud balíček nezíská takovou podporu, aby ho sněmovna schválila, kabinet skončí.

Příčinou nejistoty kolem balíčku je postoj skupiny nepokojených poslanců ODS, kterým se nelíbí zejména zvýšení daní. Víkendový kongres ODS je vyzval, aby respektovali většinové stanovisko sněmovního klubu. Jejich sólo akce prý vyvolává hrozbu pádu vlády, a tedy i dalšího odlivu voličů.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura již minulý týden řekl, že se o balíčku bude hlasovat i s rizikem, že vláda hlasování nepřežije. Na řadu by mohl přijít už ve středu.

Nestabilní pozice

Předseda opozičních sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v neděli uvedl, že pozici vlády pokládá za velmi slabou a nestabilní. Premiérovi Petru Nečasovi nabídl jednání o rozpuštění Sněmovny, umožnění přijetí rozpočtu a o nových volbách na jaře 2013.

V návrhu programu je také Senátem vrácený návrh zákona o vyrovnání státu s církvemi. Schvalování církevních restitucí však už poslanci odložili ze dvou schůzí, stejný scénář je čeká asi i nyní. Stanjura minulý týden řekl, že na současné schůzi se jimi poslanci téměř jistě zabývat nebudou.

ČTĚTE VÍCE:

Poslanci by naopak měli rozhodnout o předloze, která umožní zavést reformní druhý důchodový pilíř od příštího roku. Do dolní komory se vrátila po vetu prezidenta Václava Klause. Prezident své veto zdůvodnil tím, že o důchodové reformě neexistuje potřebná shoda v odborné sféře, na politické scéně, ani ve společnosti. Jde podle něj přitom o zásadní změnu sociálního systému, která má dlouhodobý efekt a dotýká se každého občana.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...