12. listopadu 2009 15:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dnes to byl obrovský posun, tvrdí šéf dopravního podniku

Ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Martin Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Martin Dvořák. | foto: ČTK

PRAHA Generální ředitel dopravního podniku Martin Dvořák tvrdí, že se na jednání krizového štábu "podařilo s dopraváckými odbory najít společnou řeč". Podle Dvořáka se podařila najít shoda v nejproblematičtějším bodu. Požadavku odborů, aby magistrát zaplatil téměř dvě miliardy korun, které nyní v rozpočtu dopravního podniku chybí.

LN: Po včerejším odchodu odborářů z jednání jste se dnes dohodli?

Dnes to byl obrovský posun. Bavili jsme se racionálně o každém bodu jejich návrhů a navrhovali jsme řešení. O tom, jak bude jednání fungovat dál, se dohodneme dnes večer. Předpokládám, že bude pokračovat i v následujících dnech. Navrhli jsme odborům i zrychlený režim jednání o nové kolektivní smlouvě.

LN: Mezi odbory nejvíce zdůrazňované požadavky patřilo doplacení díry v rozpočtu podniku městem. Údajně hrozilo, že nebude ani na výplaty...

I v této otázce jsme nalezli řešení. Již v úterý městská rada rozhodla o 900 milionech korun, které by měly finance dopravního podniku oživit. Přednesli jsme odborářům další harmonogram zúčtování služeb, které pro objednavatele dopravní podnik vykonal. Jde o další finanční požadavky ve výši zhruba jedné miliardy korun. Ty budou předmětem konečného vyúčtování na sklonku roku. Projednávat by je město mělo v únoru 2010.

LN: Co ty další body. Například plánované úspory?

Pro mě je podstatné, že jsme se společně s odbory dohodli, že je nutné dál šetřit. O tom, jakou to bude formou se budeme dál bavit. V úvahu přichází krácení některých zaměstnaneckých benefitů, jakými jsou třeba stravenky, týden dovolené navíc a podobně. Nevíme sice přesný další postup, ale dohodli jsme se, že i to bude v součinnosti s odbory. Zmiňované standardy kvality přepravy, které také odbory požadovaly, budou předmětem právě projednávané smlouvy na dalších deset let. Do toho zapadá i takzvaný outsourcing (najímání soukromých přepravců na některé linky.)

LN: Právě to bylo předmětem dalšího bouření odborů, které chtěly, aby byla rozvázána spolupráce s auditorskou firmou BNV.

I v tomto bodu jsme se shodli. Vznikne pracovní skupina, které bude jednotlivé návrhy BNV posuzovat. Navíc například návrhy BNV na zmíněné outsourcingy již nyní prověřuje další renomovaná auditorská firma, která propočítává, zda je výhodnější zajišťovat dané linky sami, nebo si na to někoho najmout.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!