Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dnes zabít zrůdy, zítra třeba diabetiky, varuje před myšlenkami Mitlöhnera biolog

Celibát je pro určitý typ lidí úžasná věc, tvrdí Marek Vácha. Pochopil to prý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celibát je pro určitý typ lidí úžasná věc, tvrdí Marek Vácha. Pochopil to prý... | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Evoluční biolog, katolický kněz, vysokoškolský pedagog Marek Orko Vácha ke kauze zabíjení těžce postižených v děloze či po porodu říká: „Celý Auschwitz také začal zabitím jednoho těžce malformovaného jedince.“

LN: Jak je možné, že v roce 2014 vyjde v recenzovaném časopise článek, který je recyklát (více čtěte ZDE), odkazuje na pouhých pět zdrojů převážně v češtině a všechny jsou z let 1981-1983?
Před čtrnácti dny bych vám řekl, že se nic takového stát v české vědě nemůže. Ale fakt žijeme v banánové republice. Tady je zjevně možné všechno.

LN: Zkusme to obráceně: pan Mitlöhner píše mimo jiné „s ohledem na prioritu zájmu společnosti na zdravé populaci povinnost přerušit těhotenství“. Nemá v něčem pravdu?
Rozhodnutí matky musí být vždy nadřazeno zájmům společnosti! Já nechci události nacismu a holokaustu nějak zneužívat. Ale faktem je, že přesně tyto debaty již má Evropa za sebou. Přesně takto to začalo: zdánlivě rozumnou starostí o „zdraví společnosti“, o to, že by se společnost těch nevhodnýchměla zbavit, a skončilo to šesti miliony mrtvých, kteří vyletěli komínem.

LN Je korektní z jednoho úletu jednoho šílence vyvozovat takové závěry?
Na známé konferenci ve Wannsee měla přes polovina účastníků titul doktor. Buď to byli doktoři medicíny nebo filozofie. Tato konference, kde se naplánovalo konečné řešení židovské otázky, trvala pouhých 90 minut, dobu jedné vysokoškolské přednášky.

LN: Chcete říct, že hrůzy nacismu nejsou šílenstvím jednoho člověka a jednoho národa, ale něco, co hrozí i jinde a jindy?
Všichni bychom byli strašně rádi, kdyby holokaust prováděli nějací řezníci, sadisti, psychopatologické osobnosti, lidé jiného druhu než my. Ale není to pravda. Prováděli to lidé jako my. Josef Mengele byl dokonce dvojnásobný doktor, medicíny a filozofie. Kdyby nebyla válka, tak portréty doktorů, kteří prováděli své experimenty, pravděpodobně zdobí auly našich fakult. V Auschwitzu člověk ztratí víru. Ne víru v Boha, ale víru v člověka. Tam se člověk nakloní do propasti lidství. Uvědomí si, jak chybělo malinko a byli bychom mezi oběťmi, ale daleko větší hrůza na vás padne z toho, jak chybělo malinko a byli bychom mezi vykonavateli. Po druhé válce se napřed všichni ptali: jak je možné, že toho byl nějaký národ schopen? Ale velmi brzy se otázka otočila: existuje vůbec nějaký národ, který by toho nebyl schopen?

LN: Takže říkáte, že jakmile začnete někoho vylučovat a určovat právo na život, otevíráte dveře...
Začínáte lebensunwertes Leben, životem nehodným života, pak si na mentálně postižených vyzkoušíte hromadné zabíjení. Přitom objevíte plyn jako nejhumánnější způsob zabíjení - tedy nikoli pro oběti, nýbrž pro obsluhu, aby netrávila celý pracovní den pícháním smrtících injekcí. Mimochodem - protesty, které nakonec zpomalí či až zastaví vybíjení mentálně postižených, nepřichází od lékařů, ale úplně odjinud. Lékaři a biologové neměli s nacismem problém. Konrad Lorenz, zakladatel etologie a skvělý biolog, byl vysoce postavený člen NSDAP. V roce 1937 byl počet lékařů - členů SS sedmkrát vyšší než počet členů jiných profesí.

LN: Ale Mitlöhner nechce, abychom zabíjeli takto postižené děti.
Cituji z jeho textu: Řešením by bylo „... stanovit možnost či dokonce s ohledem na prioritu zájmu společnosti na zdravé populaci povinnost přerušit těhotenství, když plod vykazuje vážné anomálie“. Pokud ustanovíte povinnost přerušit těhotenství, pak jsme v totalitě. Jakmile někoho začnete vylučovat a shledáte jeho život nehodný života, otvíráte pomalu, ale jistě brány Auschwitzu. A jak definovat „vážné anomálie“? Dnes to budou „zrůdy“, zítra třeba diabetici.

Celý rozhovor Josefa Greše a Petra Kamberského s Markem Orko Váchou najdete ve víkendovém vydání Lidových novin.

Ráj introvertů. V době covidové netrpí, naopak mají život krásnější

Žena na posteli s notebookem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ukázalo se, kdo je kdo. Škatulky z psychologických příruček dostaly konkrétní podobu. Covidový rok odhalil, kdo je...

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Prostituce zažívá krizi. Ženy musí spoléhat jen na sebe, klienty straší PES

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Epidemie koronaviru se citelně dotýká i nejstaršího řemesla. Podle Spolku pro ochranu žen, který se zabývá pomocí...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...