Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Dneska tu utratím aspoň deset tisíc.‘ Do obchodních center se hned první den rozvolnění vrátil život

Lidé se vrací po uvolnění opatření do obchodních center. foto: Jakub StadlerMAFRA

Reportáž
PRAHA - Konec nouzového stavu a mírné povolení uzávěry bylo pro Čechy jednoznačným signálem, že mohou z části uspokojit svůj hlad po nákupech. A že byl skutečně velký, napovídal nezvyklý ruch, který už v prvních hodinách po znovuotevření některých obchodů vyplnil do té doby liduprázdné koridory obchodních center.
  20:25

Drtivou většinu pondělních zákazníků přitom tvořily maminky s dětmi, které měly už kolem 11. hodiny dopoledne co dělat, aby pobraly všechny tašky. Spokojený úsměv na tváři nezakryl ani respirátor.

Shlukovat se můžou jen dva lidé. Vláda schválila Arenbergerovu změnu plánovaného rozvolnění

„Na nic jsem nečekala, moje dvě děti už neměly v čem chodit. Počítám s tím, že tady dneska utratím minimálně deset tisíc,“ svěřila se serveru Lidovky.cz zákaznice dětského oddělení H&M v pražském obchodním centru Černý Most, ukazujíc na dvě velké hromady oblečení, které čekají na odbavení u pokladen. „Kupuji všechno – od tepláků a spodního prádla až po slušnější trička a džíny kvůli návratu do školy,“ dodává maminka sedmiletého syna a devítileté dcery.

Ruch v obchodních centrech.
Obchodní centra se zase výrazně naplňují.

Zákazníci z jiných okresů

„Jak vidíte, lidé nakupují, co se dá, a to ve velkém,“ okomentovala pondělní zájem tamní asistentka prodeje. Velkou poptávku potvrdil třeba i dětský obchod Kitikate. Vytáhnout dětské zboží zpoza „bezpečnostních“ pásek mohly také supermarkety.

Návštěvnost obchodních center zejména na okrajích hlavního města podpořilo i současné zrušení zákazu cestování mezi okresy. Ještě minulý týden byly zdejší chodby doslova liduprázdné. „Takový šrumec tady dlouho nebyl, na Černý Most jezdí kromě Pražanů také lidé z okolních okresů, kteří sem do neděle vůbec nemohli,“ řekla serveru Lidovky.cz manažerka prodejny Baťa, která si přála zachovat anonymitu. Podle ní však jen během první hodiny od otevření nakoupily dětskou obuv desítky zákazníků.

V další prodejně s dětským oblečením Takko si mnozí zákazníci dokonce museli vystát desítky minut ve frontě u pokladen.

Nedočkaví zákazníci v pondělí ráno zavítali i na opačný konec Prahy do obchodního centra Metropole Zličín. Před některými prodejnami se tam dokonce tvořily fronty ještě před otevřením.

Od pondělí se může vrátit amatérský sport, tvrdí právníci České unie sportu. Záleží ale na Arenbergerovi

„Asi deset lidí už sedělo před obchodem a čekalo, až otevřeme. Vyloženě se sem nahrnuli. Většina kupovala oblečení pro novorozence, protože po internetu je velmi obtížné odhadnout velikost. Zákazníky nalákaly asi i slevy,“ popsala serveru Lidovky.cz asistentka prodejny Lindex Michaela. Dodala, že dříve se dostávala s některými zákazníky do konfliktu, když jim odmítla prodat oblečení pro dospělé. To musí zůstat za páskou i nyní.

Sekce s oděvy pro nejmenší se v pondělí dopoledne jenom hemžila rodiči a dětmi také ve zličínské pobočce řetězce C&A. Tamní asistentka prodeje Lucie ale přiznala, že si u nich oblečení nakupují i dospělí. „Máme tady takzvanou mladistvou módu, která je určená pro dospívající. Je trochu menší než oblečení pro dospělé, ale štíhlejší ženy tam určitě bez problému nakoupí. Nic neporušujeme a nemůžeme to ohlídat,“ vysvětlila.

„Dospělé“ boty jen pro děti

Zřejmě nejčastějším důvodem, proč se lidé vrhli do obchodů hned v pondělí, byly dětské jarní boty. „Jen dopoledne jsme prodali asi patnáct párů,“ řekla serveru Lidovky.cz Mariana z prodejny obuvi Deichmann na Zličíně. Mají tu i dospělé velikosti – nezletilým, jimž dětské velikosti už nestačí. Podle Mariany je jedinou podmínkou to, aby přišel dospělý v doprovodu dítěte, potom už mu v nákupu nic nebrání.

Přísnější jsou v nedalekém Humanicu. Kontrolují, zda je vybraný pár bot skutečně určený pro dítě. „Zrovna u pokladny platí maminka s dcerou, která už má dospělou velikost, takže si mohla vybrat v oddělení pro dospělé. Musela si tenisky vyzkoušet, takže máme jistotu. Kdyby přišla maminka sama, tak jí boty neprodáme,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz tamní prodavačka.

Kromě obchodů s dětským oblečením a obuví mohly od pondělka otevřít i třeba papírnictví nebo čistírny. Pořádat se smějí také farmářské trhy. „Lidé chodí od rána hodně, což jsme čekali. Vždycky když jsme v posledním roce mohli otevřít, největší zájem byl právě v prvních dnech. Lidé si hned nakoupí, co jim chybí, a pak se to spíš ustálí,“ popsala serveru Lidovky.cz asistentka Papírnictví AKM na Černém Mostě s tím, že prudce nahoru jdou prodeje již tradičně těsně před opětovnou uzávěrou.

Další omezení zůstávají

Vedle povinnosti nosit respirátor nadále v obchodech a nákupních centrech platí i omezený počet zákazníků, tedy jedna osoba na 15 metrů čtverečních. Otázkou však zůstává, v kolika prodejnách jej přizpůsobili zásadně zmenšené ploše – za vytyčovací žlutou či červenobílou páskou totiž bez milosti stále zůstává třeba oblečení a obuv pro dospělé a další zboží, které zatím výjimku od vlády nedostalo. „Když vidíme dnešní zájem, myslím, že kdybychom mohli prodávat všechno zboží, dveře by se tady netrhly,“ odhaduje prodavačka Lucie z C&A na Zličíně.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat