Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dny NATO v Mošnově jsou poprvé se vstupenkou. Divákům se převádějí stíhačky, drony či vrtulníky

Česko

  9:28aktualizováno  19:03
Na mošnovském letišti odstartovaly víkendové Dny NATO v Ostravě. Největší show svého druhu v Evropě představuje armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Kvůli hygienickým opatřením na akci do areálu může 40 tisíc diváků každý den

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

„Armáda se modernizuje, což můžete vidět v naší speciální expozici, kde můžete srovnat nahrazované a nové stroje,” řekl ministr obrany Lubomír Metnar, který akci zahájil.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák připomněl, že stovky vojáků pomáhaly během pandemie covid-19 a za to jim podle něj patří velký dík.

Brány mošnovském letiště se otevřely po osmé hodině. Jako jedna z mála letošních akcí tohoto typu v Evropě jsou Dny NATO po roce opět přístupné veřejnosti. 

Vzhledem k hygienickým opatřením je poprvé v historii akce ke vstupu potřebná vstupenka, s čímž se pojí i potřeba prokázání bezinfekčnosti.

„Ještě v červenci nás ani nenapadlo, že budeme největší letošní akcí v České republice,“ uvedl předseda Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které akci organizuje. 

Vstup na akci je zdarma a například v letech 2018 a 2019 ji navštívilo zhruba 220 tisíc lidí. Letos je kvůli koronavirové pandemii počet diváků omezený na 40 tisíc na každý den. Nakonec v sobotu areálu navštívilo 33 tisíc lidí.

Podle původní předpovědi mělo být deštivo. Nakonec oblačnost program prakticky neovlivnila.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek vyzdvihl mezinárodní význam akce. „Jedná se o jednu z největších bezpečnostních show na světě,” poznamenal. “Jsem pyšný na to, že jsme pevnou součástí Severoatlantické aliance,” prohlásil místopředseda vlády Jan Hamáček.

Hlavními hvězdami letošního ročníku budou moderními technologiemi nabité stroje F-35A Lightning II a MQ-9 Reaper. Ty na statických ukázkách doplní konvertoplán CV-22B Osprey a obří transportní letoun C-5M Super Galaxy či vrtulníky AH-64D Apache, UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. 

„Těší nás, že MQ-9 Reaper se prezentuje právě s F-35, protože to je trend budoucnosti. Máme potvrzeno, že F-35 a Reaper se doposud takto společně potkaly jenom na největších veletrzích v Evropě, ale ne na akci pro veřejnost tohoto typu. Reapery měla veřejnost možnost vidět jenom třeba ve zprávách v kontextu různých operací, které probíhaly v Afghánistánu nebo v Iráku,“ řekl Pavlačík.

K vidění na zemi i ve vzduchu bude ve dvou kusech i německý transportní stroj A400M Atlas. Historický prvek v dynamické ukázce přinese legendární transportní letoun z druhé světové války – C-47 Dakota.

Dynamickým ukázkám budou vévodit stíhací letouny F-16 z týmu Zeus Demo a SoloTurk, ale také Gripeny z České republiky, Maďarska a Švédska. Ukáží se i historičtí předchůdci Gripenu. 

Bohaté zastoupení mají i vrtulníky – belgická AW109, švýcarská Super Puma i stroje české armády či slovenský UH-60 Black Hawk nebo německý EC-135. Poprvé se na české akci v dynamické ukázce představí letouny L-39NG a A-330 MRTT. V průletu byly k vidění slovenské letouny Mig-29. 

Lahůdkou pak byl závěrečný průlet formace celé rodinky proudových strojů z dílen Saabu - gripenů a jeho předchůdců Lansen, Viggen a Draken.

Z pozemní techniky jsou k vidění dvě specializované expozice věnované modernizaci české armády a německým jednotkám ochrany proti zbraním hromadného ničení. 

Bude možné si prohlédnout švédský minomet Mjölner, expozici věnovanou české a německé obrněné technice, stejně jako množství expozic jednotlivých českých bezpečnostních složek i jednotek a agentur Armády ČR. Ty se představí v širokém spektru pozemních dynamických ukázek.

Z důvodu opatření proti šíření nemoci covid-19 je letos pro vstup do areálu potřebné zajistit si ještě před akcí vstupenku. Celá distribuce probíhá pouze online prostřednictvím společnosti Ticketportal.

Vstupenky se pořizují na jméno, přičemž všichni návštěvníci musí prokázat bezinfekčnost dle platných hygienických nařízení, přičemž na místě není již možné se otestovat. Silně doporučujeme validovat vstupenku s certifikátem předem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!