Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Dny NATO přišlo za dva dny 110 tisíc lidí, v neděli zájemce odradilo počasí

Česko

  12:31aktualizováno  18:05
Na ostravském letišti skončily Dny NATO, největší bezpečnostní přehlídka v Evropě. Za oba dny si dechberoucí letové ukázky, těžkou armádní techniku i zásahy speciálních jednotek nenechalo ujít zhruba 110 tisíc diváků.

Příjezd na mošnovské letiště byl dle dopravní policie v neděli bez problému. Kvůli i horší předpovědi počasí v neděli dorazilo kolem 25 tisíc diváků. Počasí program ovlivnilo jen mírně, chvílemi sice pršelo, ale spíše jen poprchávalo. Silný vítr ovlivnil seskoky parašutistů, nicméně například výsadkáři mohli svou činnost ukázat.

„Kvůli vysoké oblačnosti byl zrušen taktický výsadek HALO. Jedná se o výskok z letadla ve výšce tři a půl až čtyř kilometrů s otevřením padáků až nízko nad zemí,“ sdělili organizátoři.

Pro letecké ukázky je klíčová spodní hranice mraků i povětrnostní podmínky. „Jestli oblačnost klesne pod spodní hranici, může dojít i ke zrušení letového programu,“ varovali organizátoři s tím, že na prvním místě je bezpečnost. Naopak pozemní ukázky probíhají za každého počasí.

Ukázku maďarského Gripenu JAS-39 nečekaně ukončila nespecifikovaná závada. Právě pilot maďarského letounu získal cenu primátora Ostravy za nejpovedenější ukázku za sobotní program. Jeho letoun se však měl na konci dne účastnit závěrečné formace.

„Ukazujeme jednotu a připravenost.“

Slavnostní zahájení slovem opět podpořili političtí představitelé. „Nejde jen o to se podívat, jaké máme nejmodernější zbraně, ale i ukázat i připravenost a jednotu, protože nežijeme v lehké době,“ uvedl Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Ministr financí Zbyněk Stanjura a náčelník Generálního štábu AČR Karel Řehka shodně mluvili o významu nákupu nových zbraní. „Děkuji vám, veřejnosti, že jste přišli, že armádě důvěřujete. Mohu vám slíbit, že armáda vás nezklame a pokud ji budete potřebovat, tak tady bude a bude fungovat dobře,“ řekl na závěr Řehka. Následoval výstřel z tanku.

Oproti sobotnímu programu byla na neděli naplánována slavnostní přísaha nových policistů. Hasiči si převzali nové vozy.

Silný vítr nezabránil výsadkářům předvést svou ukázku. Výsadkáři po krátkém volném pádu rozbalili padák a následně si zkontrolovali, že vše je v pořádku. Poté řídili padák, aby skončili na přesně určeném místě. Moderátor ocenil, jak si první výsadkář poradil s přesným dopadem na zem. „Bylo to téměř na centimetr přesně,“ uvedl. Výsadkáři měli s sebou i vlajky zemí NATO.

Dynamickou ukázku své práce předvedli dopoledne čeští celníci s kolegy ze Slovenska a Polska.

Kolem poledne se do vzduchu vydal vicemistr světa, mistr Evropy a mistr České republiky v akrobatickém létání, vítěz série mezinárodních závodů Red Bull Air Race za rok 2018 Martin Šonka. Tentokrát se předvedl na letounu Zlín Z142. „Na tomto letounu získávají vojenští piloti své první zkušenosti,“ upozornila moderátorka během letu Šonky.

Atraktivní podívanou předvedli čeští piloti vrtulníků. Moderátor upozornil, že tito čeští piloti si přivezli řadu ocenění například za ukázky v Rakousku, Slovensku a Anglii.

Simulace doplnění paliva za letu

Celkem byla k vidění stovka letadel a tisícovka různých typů techniky. Vstup byl tradičně zdarma.

Ukázky ve vzduchu střídaly během dne ukázky na zemi, například i zásah českých a polských jednotek společně s jordánskými vojačkami, či ukázka Vězeňské služby ČR.

Velmi atraktivním bodem programu byla simulace doplňování paliva za letu v podání německého turbovrtulového letounu A400M Atlas s českými stíhačkami Gripen.

„Shodou okolností čeští letci a němečtí letci v těchto týdnech schopnost zdokonalují během cvičení nad Českem,“ potvrdil velitel německých vzdušných sil Ingo Gerhartz.

Na nebi se objevily v letové ukázce rovněž nejmodernější verze letounu Gripen s označením E.

Mezi hlavní lákadla patřilo vystoupení švýcarské akrobatické skupiny Patrouille Suisse na proudových letounech F-5, které začalo před půl třetí. Při téměř dvacetiminutovém čísle piloti ukázali efektní čísla, nechyběly nálety letounů proti sobě.

Unikátní lahůdkou na závěr pak byly průlety formace šesti stíhacích strojů nazvaná „Vítejte v NATO“ na počest přistoupení Finska a Švédska do Aliance. Společně se tak na nebi objevily dva letouny Gripen českých a jeden maďarských vzdušných sil, belgická F-16, finská F/A-18 a právě i nejmodernější Gripen E ze Švédska. České Gripeny na ukázku přiletěly z letiště v Čáslavi, kam se i po průletech vrátily.

Sobotní kolony

V sobotu akci navštívilo 85 tisíc diváků. S obrovskou návštěvností, která byla takřka trojnásobná než v posledním roce souvisely také dlouhé kolony, které se dopoledne tvořily ze všech směrů k letišti. Některé měřily i deset kilometrů a lidé v nich čekali desítky minut.

Podle organizátorů bylo jedním z důvodů i počasí. Oproti minulým ročníkům totiž většina návštěvníků zvolila dopravu vlastními automobily. Na kolech i veřejnou dopravou přijelo podstatně méně diváků.

Deště v předchozích dnech vedly i k podmáčení terénu, a tím pádem zpomalení nájezdu na parkování. Objížďka uzavřeného mostu v Jistebníku navíc zúžila počet příjezdových směrů.

Autoři: , ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...