16. září 2018 9:54, aktualizováno  16:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dny NATO v Mošnově za dva dny navštívilo 220 000 tisíc lidí, Okamura lovil voliče

Slavnostní průlet ke 100 letům Československa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní průlet ke 100 letům Československa. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Mošnov (Novojičínsko) Na Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letiště do Mošnova nedaleko Ostravy dorazilo 125 000 lidí. Během obou dnů tam akci navštívilo celkem zhruba 220 000 diváků. Uvedl to mluvčí akce Jaromír Krišica, podle kterého jsou pořadatelé naprosto spokojeni. Lidé viděli desítky ukázek na zemi i ve vzduchu.

Návštěvností se letošní akce přiblížila rekordním ročníkům z let 2011 a 2014, kdy do Mošnova zavítalo také 225 000 diváků. V loňském roce Dnům NATO nepřálo počasí a letecké ukázky se musely rušit, i tak tam ale tehdy přišlo 90 000 lidí.

Mezi hlavní taháky patřila letos vystoupení akrobatických leteckých skupin, Křídel bouře z Chorvatska a Červeno-bílých jisker z Polska. Unikátní byl slavnostní průlet ukazující vývoj československých a českých vzdušných sil za posledních 100 let. V novodobé historii Česka šlo o výjimečnou událost. V sobotu kvůli nepříznivému počasí na letištích, odkud měly některé stroje letět, museli diváci v Mošnově několik historických letadel oželet, dnes ale již byl průlet kompletní.

Opět se tvořily kolony

Na zemi pak mezi nejobdivovanější vystavené stroje patřil americký strategický bombardér B-52 Stratofortress. Velký zájem byl také o zhlédnutí amerického víceúčelového vrtulníku UH-1Y Venom zvaného Yankee, který byl poprvé k vidění nejen v Česku, ale i v Evropě. V obležení byla ale veškerá vojenská i záchranářská technika včetně historických exponátů.

Letoun C-130 Hercules, ozdobený portrétem indiánského náčelníka.
Chlapec si prohlíží podvozek amerického strategického bombardéru B-52H...

Ráno a dopoledne se v okolí letiště opět tvořily kolony ze všech příjezdových stran. Ze směru od Ostravy a od Studénky byly dlouhé až pět kilometrů.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Představují vojenské, záchranářské i bezpečnostní jednotky z 20 zemí, letos mezi nimi poprvé bylo Chorvatsko. Speciální partnerskou zemí akce byly v tomto roce Spojené státy americké, které v Mošnově letos poprvé předvedly i pozemní obrněnou techniku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz