Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Dny otevřených dveří začínají

Česko

Dny otevřených dveří jsou něco jako vizitka vysoké školy. Víc než z brožurek, které tu dostanete, ale možná vyčtete z vybavení školy, z přístupu pedagogů a studijních referentů nebo z rozhovoru se studenty.

České veřejné i soukromé vysoké školy se budoucím uchazečům otvírají zpravidla mezi koncem listopadu a ledna, na některých probíhají dny otevřených dveří až v únoru. Tím ale podobnost končí. Jak důkladně nechá mladé lidi nakouknout pod pokličku, si každá vysoká škola určuje sama. I z toho si lze udělat obrázek o VŠ.

Dny otevřených dveří nepořádají všechny fakulty. Ty, o které je nadprůměrný zájem (například právnické fakulty) se zpravidla s organizováním podobných akcí nenamáhají. „Fakulta architektury má nadbytek zájemců o studium, takže dny otevřených dveří nepřipravuje,“ říká vedoucí Odboru vnějších vztahů ČVUT Andrea Vondráková. Smůlu mají i zájemci o studium právnických fakult Univerzity Karlovy nebo Západočeské univerzity v Plzni.

Umělecké obory jinak

Odlišné podmínky jsou také na většině škol s uměleckým zaměřením. Rozdíl je v načasování. Zatímco na mnohých VŠ dny otevřených dveří teprve začínají, umělecké obory už vybírají přihlášky. V lednu, kdy informativní akce obvykle vrcholí, procházejí již uchazeči hustým sítem přijímacího řízení. Dny otevřených dveří se tak přesouvají na podzimní měsíce - začínají koncem září a většina jich končí do začátku prosince. Někde probíhá prezentace školy zcela odlišně. Divadelní fakulta pražské AMU pořádá například tzv. talentové poradny, Akademie výtvarných umění láká uchazeče na návštěvu Veletržního paláce, kde do 25. listopadu probíhá velká výstava prací studentů akademie. „Vystavují zde všechny ateliéry, lze si tak udělat obrázek o jednotlivých oborech a ateliérech,“ doplňuje studijní referentka školy Libuše Budská. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze pak místo dnů otevřených dveří pořádá celoškolní přehlídku klauzurních prací Artsemestr, která se koná pravidelně v lednu a červnu.

Vše v jeden den

Ani ostatní vysoké školy ale nejsou při organizaci dnů otevřených dveří jednotné. Na některých univerzitách otevírají své dveře všechny fakulty v jeden den (Jihočeská univerzita, Univerzita Palackého), obvyklá je však situace - různé fakulty v různé dny. Výjimkou je Univerzita Karlova. „V sobotu 24. listopadu pořádá UK již popáté informační den určený všem zájemcům o studium,“ sděluje mluvčí univerzity Václav Hájek s tím, že sobotní termín byl zvolen proto, aby se mohli zúčastnit i mimopražští zájemci. Zároveň však na téměř všech fakultách proběhnou dny otevřených dveří ještě individuálně. Podstatnější než načasování bude, co všechno se uchazeči mohou dozvědět. Někde je čeká tradiční přednáška se základními informacemi k přijímacímu řízení, ukončená diskuzí, během níž mohou klást otázky, jinde je i možnost vyzkoušet si přijímačky nanečisto, práci v laboratořích nebo se zúčastnit soutěže. Prezentační přednášky s možností návštěvy areálu školu patří už mezi klasiku a dobrý základ každého dne otevřených dveří. Mnohé VŠ ale prokazují více kreativity a akce organizují i zábavnou formou.

Pokračování na straně XV

Dokončení ze strany V

Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT pojala dny otevřených dveří jako dobrodružné putování, při němž zájemci plní úkoly. Rozšíří si znalosti z oblasti fyziky, biologie či chemie a po jeho absolvování získají kromě potřebných informací o fakultě upomínkový certifikát. Fakulta chemická brněnské VUT zase zahrnula do programu chemickou a pyrotechnickou show.

Do laboratoří

Obecně platí, že technicky zaměřené fakulty otevírají své laboratoře, kde nabízejí řadu atraktivních až raritních aktivit. Policejní akademie zpřístupní například laserovou střelnici nebo laboratoř katedry kriminalistiky. V tělocvičně se uskuteční ukázky výcviku bojových umění. Pražská VŠCHT umožní prohlídku moderně vybavených laboratoří pro studium biochemie, genetiky, analýzy potravin, ochrany životního prostředí či farmakochemie. Studenti budou moci navštívit školní pivovar a mineralogickou sbírku, která je po sbírce Národního muzea druhá největší v republice. V laboratořích se mladí lidé budou moci seznámit i s pedagogy, případně se i informovat o jejich výzkumné činnosti. Některé školy umožňují kontakt i se studenty, od nichž se dozvíte informace, které vám žádná studijní referentka ani pedagog neprozradí (například přístup školy ke studentům, podpora jejich aktivit apod.).

Konzultace práce

Na své si však nepřijdou jen zájemci o technické obory. Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni umožňuje studentům s uměleckými ambicemi konzultovat jejich výtvarnou práci s vedoucími ateliérů. Domluvit si mohou také přibližně hodinovou individuální konzultaci. Většina uchazečů se nicméně zaměří na informace o přijímacím řízení a přípravných kurzech, na získání brožur o studiu nebo vzorových testů k přijímacím zkouškám a také na prohlídku celého areálu školy, případně i kolejí. Právě atmosféra školy a přístup jejích zaměstnanců může při konečné volbě rozhodnout.

***

Ústav umění a designu ZČU v Plzni umožňuje studentům s uměleckými ambicemi konzultovat jejich výtvarnou práci s vedoucími ateliérů

Odlišné podmínky jsou na většině škol s uměleckým zaměřením. Rozdíl je v načasování. Zatímco na mnohých VŠ dny otevřených dveří teprve začínají, umělecké obory už vybírají přihlášky ke studiu.

O autorovi| Tereza Píchalová redaktorka LN

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...