Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do 9. srpna budou moci Češi na Slovensko po první dávce bez karantény

Česko

  19:11
Praha - Od 9. července do 9. srpna budou moci Češi na Slovensko cestovat ihned po první dávce vakcíny proti covidu-19 a nebudou muset nastoupit do karantény. Sdělil to ve středu ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Slovensko přitom nedávno oznámilo, že bude od pátku až na výjimky vyžadovat při vstupu do země karanténu od cestujících, kteří nejsou plně očkováni.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Kulhánek napsal, že následující měsíc je přechodnou dobou, je tedy možné, že po 9. srpnu se podmínky zpřísní. Na středečním briefingu ministr předtím uvedl, že se Slovenskem jedná o možném zmírnění podmínek pro pendlery a pro lidi bydlící blízko hranic.

U přeshraničních pracovníků Kulhánek hovořil o tom, že by například Slovensko nemuselo i nadále vyžadovat absolvované dvě dávky očkování proti covidu-19, ale stačila by jen jedna. Také pro Čechy bydlící poblíž hranic je podle ministra nutné nastavit co nejvstřícnější podmínky. „My slovenské straně navrhujeme, že by pro tyto občany třeba 30 kilometrů od hranice mělo být umožněno co nejjednodušší cestování,“ řekl.

Stovkám lidí způsobilo komplikace, že Slovensko od pondělí uzavřelo malé hraniční přechody s ČR. Místo běžných několika kilometrů do sousedních obcí musejí nyní využívat velké hraniční přechody, což pro ně znamená cestu dlouhou i 70 kilometrů. Všechny přechody by podle Kulhánka měly být znovu otevřeny o půlnoci z pátku na sobotu.

Jednání dále pokračují, uvedl ministr. Vznikla také pracovní skupina složená z náměstků ministrů vnitra a zahraničí obou zemí, kteří budou podmínky dolaďovat.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat