Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do atletiky vstupují revoluční změny

Česko

PRAHA Rychleji, výše, silněji. Z antického hesla, které od nepaměti provází také atletiku, si královna sportu nyní vybrala jen první slovo. Nová pravidla, která budou poprvé testována při nadcházejícím prvním mistrovství Evropy družstev v portugalském městě Leiria (20.-21. června), mají atletiku učinit zajímavější a také ji urychlit.

Českých reprezentantů se dosud nevídané změny pravidel týkají o to víc, že se premiérového šampionátu zúčastní v elitní konkurenci, superlize pro dvanáct nejlepších týmů Evropy, přičemž výsledky mužů i žen se sčítají.

Které změny jsou to především? Nulová tolerance na startu, takže závodník se ocitá mimo hru při prvním ulití.

Při bězích budou postupně vyřazeni vždy tři poslední závodníci, a to pět, čtyři a tři kola před cílem (3000 m a 3000 m přek.), resp. sedm, pět a tři kola před cílem (5000 m).

Ve vertikálních skocích (výška, tyč) jsou povoleny jen čtyři nezdařené pokusy.

V hodech a vrzích, skoku do dálky a trojskoku jsou povoleny pouze čtyři pokusy. První dva jsou kvalifikační, do třetí série postoupí prvních šest a do poslední již jen čtveřice.

„Atletika je konzervativní sport, ale já změny vítám. Půjde to trochu proti absolutní výkonnosti, ale na to jsou jiné závody a šampionáty. Je to vítané osvěžení,“ pravil šéftrenér české atletiky Václav Fišer, podle něhož lze při nových pravidlech víc taktizovat.

„Třeba na pětku je nominovaný Jakub Živec. Nechceme po něm, aby závod vyhrál, konkurence bude silná, ale může uplatnit svou rychlost a vyřadit nějaké závodníky, pak už může doklusat, bodů bude víc.“

Cílem je udržet se mezi elitou, v týmu jsou všechna esa v čele s oštěpařkou Špotákovou, výškařem Bábou, diskařkou Cechlovou či dálkařem Novotným.

Atleti mají dresy jako Bolt Pro letošní sezonu mají atleti nové modrobílé dresy s motivem atletické dráhy od firmy Puma, ve stejných závodí i sprinterská hvězda z Jamajky Usain Bolt.

„Smlouva byla podepsána na rok, ale jednáme s Českým atletickým svazem o dlouhodobější spolupráci směrem k olympiádě v roce 2012. Design, funkčnost i použité materiály jsou naprosto totožné jako ty, které používá třeba Usain Bolt,“ řekl ředitel českého zastoupení firmy Puma Miroslav Ryba.

„Nemám slov, jak jsou dresy krásné,“ pronesl šéftrenér Fišer.

„Jsem v šoku, je to nádhera, snad budou letos výjimečné i výkony,“ dodal překážkář Petr Svoboda.

Atleti se v nových dresech poprvé představí právě v Portugalsku.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...