Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do bankovní rady ČNB přichází Lubomír Lízal

Česko

PRAHA Prezident Václav Klaus dnes jmenuje novým členem bankovní rady České národní banky ekonoma Lubomíra Lízala (41). Mluvčí prezidenta Radim Ochvat to oznámil na webové stránce Hradu.

Prezident zároveň potvrdí na následující funkční období ve funkci člena bankovní rady Pavla Řežábka. Lízal nahradí Roberta Holmana, kterému šestiletý mandát vyprší v neděli 13. února.

Lízal je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), docentem ekonomie na institutu CERGE Univerzity Karlovy a vědeckým pracovníkem Národohospodářského ústavu Akademie věd. Specializuje se na ekonomii transformace, aplikovanou mikroekonomii, struktury trhu, správu a řízení podniků a životní prostředí.

Dříve Lízal působil jako externí konzultant pro Světovou banku a jako hodnotitel pro Evropskou komisi. V letech 2003 až 2008 byl ředitelem Národohospodářského ústavu Akademie věd (NHÚ) a CERGE Univerzity Karlovy v Praze.

V současnosti zastává místo vedoucího vědeckého pracovníka v národohospodářském ústavu a je docentem ekonomie na CERGE UK. Podle obchodního rejstříku je také členem dozorčí rady ČEZ.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky také zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Rada má podle zákona sedm členů, kteří jsou vybíráni na šestileté funkční období. Nikdo nesmí zastávat funkci člena bankovní rady více než dvakrát.

V současné době stojí v čele bankovní rady guvernér Miroslav Singer, členy jsou viceguvernéři Vladimír Tomšík a Mojmír Hampl a vrchní ředitelé Robert Holman, Pavel Řežábek, Kamil Janáček a Eva Zamrazilová.

Autor: