Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Do bitvy proti státu jdou i aktivní vojáci

Česko

Bývalí vojáci, hasiči a policisté už si vybrali advokáta, který za ně připraví ústavní stížnost kvůli zdanění výsluh.

K iniciativě se začali přidávat i aktivní členové armády.

PRAHA Do splnění závazku u armády mu zbývají ještě čtyři roky. Přesto tento třiatřicetiletý voják z Chrudimi podporuje současné vysloužilce ve snaze zrušit patnáctiprocentní zdanění výsluh. „V pondělí jsem na společný účet přispěl přes kamaráda tisícem korun, to zdanění se totiž za pár let bude týkat i mě,“ vysvětluje, ale nechce, aby bylo uvedeno jeho jméno. A není jediný takový přispěvatel. Armádní vysloužilce, kteří nyní připravují ústavní stížnost proti zdanění výsluh, už podle jednoho z jejich vůdců Ladislava Sornase podpořila asi stovka aktivních vojáků. To znamená, že na společný účet dodali sto tisíc korun.

„Peníze nám nosí osobně, protože se bojí přispět na internetový účet pod svým jménem. Stejně jako my to chápou jako porušení slibu ze strany armády,“ popisuje Sornas.

Vojákyně Eduarda Měkotová, která na konci loňského roku iniciovala vznik občanského sdružení pro vojáky ve službě, to potvrzuje. „Vojáci si mezi sebou musí pomáhat, nikdo jiný to v tomto státě neudělá,“ říká. „Již za rok by se měl zdaňovat příspěvek na bydlení, a tak je potřeba se na to připravovat,“ dodává.

Advokát je domluvený Vysloužilci si ve středu vybrali advokátní kancelář, s níž by měli připravit ústavní stížnost proti státu. „Jsme předběžně dohodnuti, že před soudy nás bude zastupovat Karel Klíma,“ vysvětluje mluvčí iniciativy Miroslav Pechát.

Klíma specializující se na ústavní právo se však zatím nechce k ničemu vyjadřovat. „Držíme se toho, že informace o našich klientech nikomu nepodáváme,“ říká zaměstnanec jeho kanceláře.

Kromě jednání s právníkem zástupci veteránů průběžně počítají i stav společného konta. To založili přesně před měsícem. Po pomalejším rozjezdu na něm nyní mají přes 800 tisíc korun. Za advokátní služby plánují nabídnout menší polovinu. Vojáci přišli o tisíce korun Výrazně nespokojeni jsou se svými současnými příjmy i aktivní vojáci, kterým od letošního roku klesla mzda o pět až sedm procent na 23 a půl tisíce korun.

Navíc je straší začátek roku 2012, odkdy by měla vláda citelně snížit měsíční příspěvek na bydlení. Podle neoficiálních informací si už velitelé v jednotlivých útvarech začali zjišťovat, kolik vojáků by odešlo v případě, že by ke snížení skutečně došlo.

LN ale včera upozornily, že vedení ministerstva obrany by chtělo 36procentní snížení měsíčního příspěvku na bydlení odložit, nebo alespoň částečně kompenzovat. Desetitisícovou částkou si totiž nyní k výplatě přilepšují všichni vojáci z povolání.

Peníze se tak dostávají i k těm, kdo je fakticky nepotřebují. I to by chtělo ministerstvo do budoucna změnit. Tedy šetřit tak, že příspěvek dostanou jen vojáci, kteří kvůli práci dojíždějí zdaleka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!