8. listopadu 2017 15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do boje o Hrad vyrazilo 19 kandidátů, jeden podal přihlášku pozdě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. | foto: Matouš René

PRAHA Do prezidentských voleb se přihlásilo 19 kandidátů ve středu to sdělila Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Další uchazeč podal přihlášku až po zákonném termínu, který vypršel v úterý v 16:00. Dá se předpokládat, že několik uchazečů nebude do voleb připuštěno, protože nesplní zákonné požadavky. Před pěti lety bylo uchazečů 20, do voleb jich mohlo jít jen devět.

Pěknicová řekla, že čtyři kandidatury byly podány s podporou poslaneckých podpisů, pod tři se podepsali senátoři. Pět přihlášek bylo nahlášeno na základě petice s občanskými podpisy, podle dřívějších informací některé z nich neobsahovaly dostatečný počet podpisů. Sedm kandidátů nepodložilo svou kandidaturu politickou ani občanskou podporou.

Jména kandidátů se zveřejní na konci listopadu

Ministerstvo vnitra ve středu zároveň dostalo opožděnou dvacátou kandidaturu, která nebyla podle Pěknicové podána v zákonné lhůtě. Jména kandidátů vnitro nezveřejnilo s odkazem na ochranu osobních údajů, zveřejní je až 24. listopadu. Z dostupných informací je jasné, že mezi kandidáty jsou tři hlavní favoriti voleb, tedy současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček. Jejich prezidentskou nominaci podpořilo podle jejich vyjádření svými podpisy více než 50 tisíc občanů.

Podporu poslanců má bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, lékař a aktivista Marek Hilšer a bývalý premiér Mirek Topolánek mají podporu senátorů. Poslaneckou nominaci ministerstvu vnitra oznámil i další kandidát, podle informací vnitra jde o 73letého muže, který má ale k dispozici jen jeden podpis poslance.

Žádný kandidát není z velké politické strany

Další z uchazečů Josef Toman sdělil, že poštou poslal 75 tisíc podpisů občanů, jeho přihláška byla podle něj včas úřadu v úterý doručena. Svou prezidentskou kandidaturu vnitru odevzdali také Roman Hladík a Libor Hrančík, ani jeden z nich ale pravděpodobně zákonný limit podpisů nesplnil. K odevzdání kandidatury se přihlásila i bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská.

Svého kandidáta oproti předchozí volbě nepostavila žádná z velkých politických stran. Volby se budou konat 12. a 13. ledna, druhé kolo o 14 dnů později.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz