Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Do boje v moravské baště ANO vstoupila zpronevěra. Zajímá se o ni hospodářská kriminálka

Česko

  6:00
OSTRAVA/PRAHA - Příprava kandidátních listin bývá napjatým obdobím – bojuje se nejen o samotnou nominaci, ale také o výhodné umístění. Potvrdilo se to i ve vládním ANO, respektive v jeho severomoravské baště, která patří k nejsilnějším regionům hnutí premiéra Andreje Babiše. V létě tam vypukl konflikt, jehož aktéři nejednají v rukavičkách. Vzduchem létají nařčení z korupce i ze zpronevěry v souvislosti se zakázkou Hospodářské komory. Podle zjištění LN pře dospěla tak daleko, že ji prošetřuje hospodářská kriminálka.

Pavel Juříček zpochybnil důvěryhodnost podnikatelky Kunčarové. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

CVVM: SPD, lidovci, TOP 09 ani STAN by se nemusely dostat do sněmovny. ANO by volila třetina lidí

Na jedné straně stojí příznivci hejtmana Iva Vondráka, na druhé spojenci podnikatele a poslance Pavla Juříčka (oba v ANO). Vše vypuklo letos v červenci, kdy vedení moravskoslezské organizace projednávalo kandidátky pro říjnové komunální volby. Kamenem úrazu se stala Opava. Krajský předseda ANO Vondrák navrhl, aby na primátorku kandidovala podnikatelka Jitka Kunčarová. S nápadem však narazil na odmítavý postoj svého regionálního rivala – poslance Juříčka. Ten do čela dlouhodobě prosazoval donedávna člena ČSSD Tomáše Navrátila. 

Moravskoslezskou polízanicí se již v ANO zabývá rozhodčí a smírčí komise, která čeká na závěry vyšetřovatelů. Pro hnutí je to citlivý případ, neboť region představuje klíčovou oblast – v posledních sněmovních volbách tam ANO získalo deset poslanců, nejvíc ze všech krajů.

Účastníky červencové nominační schůzky čekalo překvapení – to když Juříček zaútočil na Kunčarovou s vážným obviněním zpochybňujícím její důvěryhodnost. Přestřelky si tehdy všimly noviny Region Opavsko, které získaly zápis z jednání krajského vedení. 

„Pan Pavel Juříček uvedl informaci, že paní Kunčarová a Zdeněk Gróman (bývalý předseda představenstva Okresní hospodářské komory Opava – pozn. red.) se pokusili o zpronevěru 140 tisíc korun v Krajské hospodářské komoře (míněna okresní opavská komora – pozn. red.). Tuto informaci potvrdil panu Juříčkovi pan Schreier (Vladimír Schreier je jednatelem firmy ADIV, z hnutí ANO před časem vystoupil – pozn. redakce) po telefonu,“ píše se v zápisu z jednání. 

Kunčarová LN potvrdila, že zápis viděla. „Obdržela jsem tehdy SMS zprávy, z nichž jsem se dozvěděla, co o mně Pavel Juříček řekl. Okamžitě jsem začala zjišťovat, co se děje. Údajně pronesl, že jsme ukradli 460 tisíc, ale když hejtman řekl, že to chce do zápisu, tak se pan Juříček zalekl. Měl zavolat podnikateli Schreierovi a upravil informaci na 140 tisíc korun. Dodnes netuším, kde a jak jsem měla peníze zpronevěřit. Rozhodně jsem nikomu nic neříkala o žádných úplatcích,“ napsala Kunčarová, která pochybení či nekalé jednání popírá.

Detektivové v akci

Juříčkovo obvinění ji pobouřilo natolik, že na poslance podala trestní oznámení. Zabývat se jím začala opavská kriminálka. Poslanec Juříček potvrdil, že začátkem října jej policisté vyslechli. LN navíc získaly vyjádření krajského policejního ředitelství, které v dopise pro advokátku zastupující Kunčarovou informovalo o postoupení případu opavskému oddělení hospodářské kriminality. 

Juříček nyní svá slova o zpronevěře krotí. Je však nadále přesvědčený, že podnikatelka Kunčarová nepostupovala správně. Dodal, že pro jeho tvrzení existují důkazy. 

„Neřekl jsem, že by něco ukradla. Měl jsem na mysli podivné smlouvy, které nevypadají dobře. Hospodářská komora vytvořila vlastní analýzu celé věci. Nemám ji k dispozici, mám ale informaci, že se má slova potvrzují. Byl jsem před dvěma měsíci podat vysvětlení na policii. Informace jsem získal od členů představenstva opavské hospodářské komory, na uzavřeném jednání krajské organizace ANO jsem je uvedl,“ řekl LN Juříček, majitel výrobce autodílů Brano Group. 

Opavská hospodářská komora na dotazy do uzávěrky vydání nereagovala. LN kontaktovaly podnikatele Vladimíra Schreiera, který údajně Juříčkovi nekalé chování Kunčarové potvrdil. Člen představenstva opavské hospodářské komory však byl skoupý na slovo. „Omlouvám se, ale nechci se k tomu v této chvíli vyjadřovat,“ pronesl Schreier. 

I on donedávna vlastnil členskou kartičku hnutí ANO, kvůli aktivitě ve vedení hospodářské komory se jí však vzdal. „Chtěl jsem zůstat apolitický. Je to pro mě významná práce,“ dodal. 

Nicméně než začali případ vyšetřovat policisté, Schreier se nebál své podezření komentovat. „Jednalo se spíše o neetické chování. Opavská hospodářská komora měla projekt na školení svých členů, na něž měla právo každá firma v organizaci. A tato smlouva byla uzavřena s paní Kunčarovou, ačkoli byly na stole dvě výhodnější nabídky. Zkrátka šlo o nevýhodný obchod pro hospodářskou komoru,“ uvedl Schreier koncem července pro místní list. 

Juříček vedle Kunčarové ze zpronevěry obvinil i expředsedu představenstva opavské hospodářské komory Grómana. LN se mu pokoušely dovolat, leč neúspěšně. Konflikt mezi Juříčkem a Kunčarovou není jedinou patálií, s níž se moravskoslezské ANO potýká. Na zmiňovaném červencovém jednání Juříček zaútočil i na hejtmana Vondráka a poslance Josefa Bělicu (ANO). V zápisu stojí: „Dále pan Pavel Juříček uvedl informaci, že paní Kunčarová mu donesla informaci, že pan Bělica (bývalý krajský předseda hnutí a dnes poslanec – pozn. redakce) a pan Vondrák si měli jet do Saúdské Arábie pro úplatek.“ 

I tato slova dnes Juříček mírní a tak trochu od nich dává ruce pryč. „To o nich vykládala paní Kunčarová, mám na to svědky. Ukázalo se, že paní Kunčarová intrikovala a pomlouvala. Tato věc už se neřeší,“ řekl LN Juříček. 

Hejtman Vondrák považuje obvinění za absurdní. „Jde o starší případ z jara 2017, kdy pan Juříček mluvil o nějakých úplatcích v Dubaji. Samozřejmě jde o nesmysl, v životě jsem tam ani nebyl. Považuji za nepřijatelné, aby jeden člen pomlouval druhého na základě neověřených faktů. To je věc, kterou se teď snažíme vyřešit,“ reagoval hejtman, který je zároveň i poslancem. 

Vondrák doufá, že „střelba“ utichla a atmosféra v klíčovém regionu ANO se podaří uklidnit. „Před volbami při vytváření kandidátních listin v hnutích a stranách nastává pnutí kolem toho, kdo bude a nebude na listině. Po volbách vnímám konsensuální přístup k politice,“ míní hejtman. Podobná slova zaznívají i od Juříčka. 

Přestřelkami na severní Moravě se již zabývá centrála ANO. „Jde o interní věc, kterou nechci příliš komentovat. K situaci v Moravskoslezském kraji se komise několikrát sešla. Jde o přetrvávající soubor problémů, které se průběžně řeší,“ řekl LN šéf rozhodčí a smírčí komise Daniel Rubeš. 

Na verdikt komise netrpělivě čeká i hlavní manažer hnutí Jan Richter, který situaci označil za vážnou. „Je možné, že komise bude čekat na závěry orgánů činných v trestním řízení. Komise si bude zvát jednotlivé aktéry k vysvětlení.

Pokud paní Kunčarovou někdo neprávem osočil ze zpronevěry, je to problém. Podobně by byl problém, kdyby měl pravdu pan Juříček,“ řekl LN Richter, manažer a poslanec hnutí. Jeho předseda a premiér Andrej Babiš na dotazy nereagoval. 

Semeništěm problémů ANO v moravskoslezském regionu je Opava. V roce 2015 dokonce předsednictvo hnutí zrušilo celou místní organizaci. Ta se tehdy rozdělila na znepřátelené frakce, důsledkem čehož byl i rozvrat koalice na opavském magistrátu. 

„Osobní ambice a řevnivost byly silnějšími motivacemi než dodržování programu, ducha a etických zásad. Chování znepřátelených frakcí na radnici tak poškozovalo dobré jméno ANO,“ uvedl před třemi roky PR manažer hnutí Vladimír Vořechovský.

Napětí mezi generály

Majitel Brano Group Juříček vstoupil do ANO v létě 2016. Vzápětí se stal předsedou opavské organizace, kterou měl postavit na nohy. Na pomoc si přivedl například majitele nápojářského obra Kofoly Jannise Samarase. Před rokem se Juříček dostal do sněmovny a kolovaly spekulace, že by se mohl stát ministrem. 

Časopis Forbes Juříčka označil za 30. nejbohatšího Čecha s odhadovaným majetkem bezmála sedm miliard korun. Straničtí kolegové ho popisují jako člověka, který je zvyklý velet a poroučet. 

Jenže ne všichni jsou takovému stylu uvyklí. Lehce může vzniknout konflikt, tím spíš, když narazí na někoho, kdo je rovněž zvyklý dirigovat větší množství lidí. Přesně to se stalo v případě bývalého rektora Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Vondráka, který se v roce 2016 stal hejtmanem.

Napětí mezi oběma „generály“ začalo od té doby narůstat. Jedním z průvodních jevů je mimo jiné právě potyčka kolem opavské kandidátní listiny či nařčení z převzetí úplatku v Saúdské Arábii. 

Třetí výraznou postavou moravskoslezské organizace ANO je ostravský primátor Tomáš Macura. Vystupuje neutrálně, ale v zákulisí je považovaný za spojence hejtmana Vondráka. Macura, který v komunálních volbách dosáhl nejvýraznějšího zisku ANO, má situaci v Opavě dlouhodobě za zapeklitou. „Vím, že spory tu existují. Opavu jsem vypustil ze zřetele, protože mi přijde, že je zakletá. Problémy tam existují odjakživa, je to tam zvláštní,“ dodal Macura.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...