Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Bradáčové to nakouří 'černá vdova', plánovalo se u kmotra Janouška

Odposlechy v Myšák Gallery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odposlechy v Myšák Gallery | foto: Grafika LN: Šimon

PRAHA Jsou to nahrávky, které stály na úplném začátku rozsáhlé aféry kolem Jany Nagyové-Nečasové. Policisté se s mikrofony dostali až do těsné blízkosti vlivných lobbistů Ivo Rittiga, Romana Janouška a Tomáše Hrdličky. Zjištěné informace je posléze nasměrovaly až do úřadu vlády a k samotnému premiérovi Petru Nečasovi. Server Lidovky.cz dostal možnost podrobně se seznámit s přepisy záznamů, které kriminalisté pořídili u Janouška v galerii Myšák v centru Prahy. Jde o unikátní pohled do zákulisí známého obchodníka s vlivem, který s veřejností prakticky nekomunikuje.

Nahrávky z kanceláře Janouška pochází z podzimu 2012 a jara 2013. Z přepisů je patrné, že  zvuková stopa často není kvalitní, v textu se totiž pravidelně objevuje hláška „není rozumět“.   Policejní mikrofony zachytily schůzky s exžalobcem Liborem Grygárkem a dalším mužem, jehož kriminalisté stoprocentně neztotožnili. V protokolu však naznačují, že se jedná o podnikatele a vlivného lobbistu Martina Ulčáka.

ČTĚTE TAKÉ

Témata setkání? Z nahrávek vyplývá, že Janouškovi přidělal vrásky příchod vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. A právě s jednou z návštěv, pravděpodobně s Ulčákem, o ní diskutoval a probíral možnosti odstranění "královny", jak šéfku vrchního zastupitelství nazývali.

Bradáčové honící psi

„Pod ní je člověk, kterej se jako jmenuje Karabec, možná, že to jméno znáš,“ říká Janouškova návštěva, zřejmě Ulčák.

„Karabce z ministerstva školství, ale to bude nějakej jinej,“ opáčí Janoušek.

„Nenene, tohle je....,“ opravuje ho muž.

Janoušek mu ale skáče do řeči, že má nějakýho...

„Jeden se jmenuje Matula, jeden Bašný,“ bere si zpět slovo muž.

„Bašný je z Liberce,“ přemítá Janoušek.

„No,“ přitakává návštěva. 

„To je úplnej blázen, to je kamarád Cirdy,“ pokračuje lobbista.

„Tyhle dva jsou její hlavní honící psi,“ varuje muž.

„To jsou militantní hovada,“ souhlasí Janoušek.

„To jsou upalovači. Upálit na hranici, Pánbůh si je tam přebere. Mezi nima Daňhel, to je po panu Grygárkovi a je tam člověk, který se jmenuje Karabec a ten ji nesnáší a dělá jí náměstka. Vymyslel jsem takovou věc, že by na ni Karabec sbíral materiály jak tam vohejbá právo a co tam dělá, nebo nedělá. A v určitou chvíli by se z něho stala černá vdova. To znamená, že by si vzal na sebe výbušniny a vybouch by to celý státní zastupitelství do vzduchu,“ plánuje muž.

„On je to tam teďka nějakej nebezpečnej prostor,“ stěžuje si Janoušek.

„Tam i výtahy slyšej, ale že by vystoupil, že už to dál nemůže snášet, že je proti spravedlnosti, že se tam vohejbá právo, že si tam dělá, co chce, že je tam mocenský centrum, místo, aby se vyšetřovaly věci atd. Prostě by spáchal sebevraždu, normálně by to do ní nakouřil. On by šel potom soudit na vrchní soud, oni by ho tam vzali, protože on chce. Myslím, že by tady panence mohl pomoct do důchodu,“ popisuje návštěva.

Onou černou vdovou je míněn bývalý náměstek na pražském vrchním zastupitelství Jan Karabec. Pracuje tam dodnes, ale Bradáčová krátce po svém nástupu sesadila na pozici řadového žalobce. Tehdy vyměnila všechny náměstky a ředitele odborů.

Lenka Bradáčová

Lenka Bradáčová

Adam Bašný

Adam Bašný

Já a černá vdova? Úplný nesmysl

Karabec popírá, že by se s Janouškem či Ulčákem znal i to, že by chtěl „spáchat atentát“ na vrchní státní zástupkyni. „Už mi kvůli tomu přišel i anonym, je to úplný nesmysl. Já jsem spokojený, nemám důvod sbírat jakékoliv kompromitující informace na svoji nadřízenou,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.

Janoušek s návštěvou mluví také o náměstkovi Bradáčové Adamovi Bašném a dalších státních zástupcích Zdeňku Matulovi a Radimu Daňhelovi. První stále pracuje na  pražském vrchním zastupitelství, druhý loni v květnu na vlastní žádost odešel na Okresní státní zastupitelství v Kroměříži.

ČTĚTE TAKÉ:

Sama Bradáčová odposlechy ani následné personální kroky, nechtěla příliš komentovat. "S touto částí jsem byla seznámena a hned po svém nástupu jsem učinila potřebná opatření," řekla pouze serveru Lidovky.cz. Podle informací serveru Lidovky.cz Karabce odstřihla od všech důležitých informací.

Janoušek: Byl jsem za carevnou

Mikrofony však zachytily i debatu o obsazení postu šéfa protikorupční policie Tomáše Martince, který skončil kvůli sporu s Bradáčovou. Z přepisů také vyplývá, že Janoušek kvůli tomu komunikoval i se samotnou Nagyovou. „Já jsem byl za carevnou,“ říká na jedné ze schůzek, kde se nominace na Martincova nástupce řešily. Přezdívku carevna vymysleli tehdejší ředitelce kabinetu vlády Petra Nečase podřízení kvůli údajným velkopanským manýrům.

Při další debatě Janoušek s hostem docházejí k závěru, že obsadit místo šéfa protikorupční policie „jejich“ člověkem je pro ně naprosto nezbytné. 

„Já to teď beru na prvním místě tak, že není možný, v Praze máš tři místa, husiti, ti řekne, že v Praze je potřeba obsadit Vítkov, protože Vyšehrad a Pražskej hrad už má Zikmund, a že pokud nebudou mít Vítkov, tak je to v prdeli. To samý máš Šlachtu, to je Vyšehrad, pak máš Bradáčovou, to je Hrad a my musíme na Vítkov.  To je tahleta složka, když ji nebudeme mít a budou mít naopak oni všechno,“ strachuje se muž.

Martin Ulčák

Martin Ulčák

„To vidim,“ přizvukuje Janoušek. 

Lobbista se k nahrávkám nevyjádřil, jeho advokát Vít Široký jakýkoliv komentář odmítl. „Já to rozhodně nemám a myslím, že to nemá ani on. Není obviněný, nemáme tak možnost nahlížet do spisu, takže vůbec nevíme, co se tam děje, respektive to víme z novin. On se s vámi bavit nebude, fabulujete něco, o čem nevíte, jestli je to pravda. Když to (odposlechy, pozn. red.) bude mít před očima, může se k tomu vyjádřit, jinak je to neakceptovatelné i pro mě, natož pro něj, protože on nerad s novináři komunikuje,“ reagoval Široký na prosbu o zprostředkování Janouškovy reakce.

Komentář se redakci nepovedlo získat ani od lobbisty Ulčáka. V pátek celý den nebral telefon, nereagoval ani na zaslanou SMS zprávu s dotazy.

Server Lidovky.cz v následujících dnech zveřejní stěžejní partie přepisů nahrávek od Myšáka. Ačkoliv Janoušek  narozdíl od Grygárka nebo lobbisty Ivo Rittiga v kauze kolem Nagyové obviněn není, záznamy ale dokládají, že i po aféře s odposlechy usvědčující ho z ovládání pražské radnice a jeho nehodě se stále snaží ovlivňovat dění v nejvyšších patrech české společnosti. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...