29. června 2009 17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Bukové postižené bleskovou povodní se stále nedostanou auta

Silnice v obci Buková, která byla vodním živlem zcela zničena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silnice v obci Buková, která byla vodním živlem zcela zničena | foto: ČTK

PRAHA Téměř nepřetržitě pracují od sobotního rána na odstranění škod obyvatelé obcí na Jesenicku, které zasáhly v noci na sobotu bleskové povodně. I přesto to na první pohled vypadá, například v Bukové, že se jí velká voda prohnala jen před několika hodinami. Do místní části Bernartic se stále nedostanou auta kvůli poničeným mostům a silnici, obyvatelé domů si tak musejí chodit pro pitnou vodu do cisterny stojící na kraji obce.

"Uklízíme pořád. Než se ale vše dá do pořádku, bude to trvat týdny, možná měsíce. Voda přitom všechny škody napáchala během hodiny a půl," uvedl Marian Ondruch z Bukové. Stejně jako on i jeho sousedé vynášejí z domů bahno a odčerpávají vodu ze studní kontaminovaných při povodni.

Postižení záplavami mohou požádat o odklad placení daní

Firmy i lidé postižení záplavami mohou požádat finanční úřad o odklad placení daní nebo záloh na dani. Možné je i placení daní ve splátkách. Navíc budou postižení osvobozeni od správních poplatků souvisejících s daňovým řízením.

V případě daňových záloh mohou FÚ platby na základě žádostí nejen stanovit jinak, ale i popřípadě od nich zcela upustit.

Ministerstvo rovněž informovalo, že s ohledem na končící lhůtu pro podání daňového přiznání daně z příjmu, mohou povodněmi či záplavami postižené osoby požádat finanční úřad o prodloužení termínu podání daňového přiznání.

Ministerstvo navíc může na žádost postižených lidí zcela nebo částečně prominout daň dědickou, daň darovací a daň z převodu nemovitostí. Finanční i jiné dary poskytované v souvislosti s postižením povodněmi jsou navíc osvobozeny od daně darovací.

Předpokladem k takovému postupu je neprodlené oznámení o postižení povodní nebo záplavou místně příslušnému finančnímu úřadu.

Bukovou již navštívil statik, na jehož verdikt někteří lidé čekají. "Zatím u nás stojí všechny domy, podle statika ale bude nutné zdemolovat minimálně dva až tři. O dalších může, jak říkal, rozhodnout během týdne či 14 dní," podotkl Ondruch.

V plném proudu je úklid i v ostatních obcích zasažených povodní. I v nich lidé vynášejí za pomoci záchranářů bahno z domů a odčerpávají vodu. "Pracovat na domě budeme do příštího roku. S tím nejhorším mi pomohli kamarádi. Bylo to na kulku, nebýt pomoci kamarádů, tak bych se odstřelil," řekl Miroslav Woš z Bernartic.

Škody způsobené povodní na Jesenicku přesáhnou podle olomouckého hejtmana Martina Tesaříka miliardu korun. Na další stovky milionů se odhadují škody v okolí Hranic na Přerovsku. Přívalové deště zaplavily ve středu večer osm obcí na Hranicku, v pátek večer pak velká voda postihla i 18 obcí z Jesenicka. Řádění přírodního živlu si v kraji vyžádalo tři lidské životy.

Středočeské toky zatím vyšší průtoky zvládají, na některých zatím nebyl dosažen ani první stupeň povodňové aktivity. Uvedl to hejtman David Rath.  Výjimkou je dolní tok Vltavy, především v oblasti Štěchovic, kde je záměrně odpouštěna voda z vltavské kaskády. Pod přehradami je v současné době druhý stupeň povodňové aktivity.

"Kaskáda si dělá zásoby pro případ, že by v dalších dnech deště pokračovaly, aby byla schopná vodu zadržet," uvedl Rath. Průtok pod nádrží Slapy ale bude podle Ratha udržován do 800 metrů krychlových za sekundu, takže by obce pod přehradou neměly být ohroženy.

První povodňový stupeň bude v Praze platit ještě aspoň týden

První povodňový stupeň, bdělost, bude v Praze platit ještě nejméně týden, záležet ale bude na množství srážek.Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka (ODS) magistrát nepředpokládá, že množství vody překročí ve Vltavě v Praze 800 krychlových metrů za sekundu, magistrát proto nechystá žádná další protipovodňová opatření. Druhý stupeň, který značí povodňovou pohotovost, se v hlavním městě vyhlašuje, pokud Vltavou protéká 1090 krychlových metrů za sekundu.

Metropoli chrání soustava mobilních i pevných hrází. Navržena je tak, aby bránila město před povodní takového rozsahu, jako byla v roce 2002. I při obdobné povodni by přitom měla zbýt ještě bezpečnostní rezerva 30 centimetrů. Součástí opatření jsou i uzavírky kanalizací a přečerpávací stanice, které odčerpají vodu a odpady z chráněného území.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.