Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do čela Tour se vyhoupl Sastre

Česko

Čech Kreuziger skončil jedenáctý v královské alpské etapě nejslavnějšího cyklistického závodu

ALPE D’HUEZ / PRAHA Ze všeho nejvíc připomínalo stoupání tavící kotel, na jehož konci cyklisté vyčerpáním sotva slézali z kola.

Včerejší královská alpská etapa Tour de France totiž končila v lyžařském středisku Alpe d’Huez.

Desetitisíce fanoušků v nejbizarnějších kostýmech lemovaly 21 legendárních zatáček během třináctikilometrového výšlapu a hnaly vpřed cyklistické reky.

Nejvíce sil si schoval španělský vrchař Carlos Sastre, který 17. etapu vyhrál s dvouminutovým náskokem a s přehledem získal žlutý trikot pro vedoucího jezdce.

„Musím poděkovat Frankovi, že mi dovolil odjet,“ děkoval Sastre stájového kolegovi z týmu CSC Franku Schleckovi, jehož vystřídal v čele závodu.

V průběžném hodnocení ztrácí Lucemburčan Schleck necelou minutu a půl, za ním následují s minimálními odstupy další favorité Bernhard Kohl a Cadel Evans.

„Bylo to strašně těžké“ Český cyklista Roman Kreuziger překonal krizi, kterou zažil při stoupání do průsmyku Galibier, a obsadil jedenácté místo, když dorazil do cíle s minutovou ztrátou na skupinu hlavních favoritů.

V celkovém hodnocení se posunul na třináctou pozici.

„Po tom, jak jsem se trápil, tak to dopadlo dobře,“ prohlásil dvaadvacetiletý Kreuziger. „V posledním kopci Sastre nastoupil a já si jel až do cíle samostatně svoji časovku,“ popisoval klíčové momenty velenáročné etapy. „Byla strašně těžká,“ ucedil Kreuziger.

Kreuziger se v hodnocení cyklistů do 25 let posunul už na druhé místo před italského kolegu z týmu Liquigas Vincenza Nibaliho. V čele soutěže o bílý trikot je stále Andy Schleck z Lucemburska, který v etapě skončil třetí, a před Kreuzigrem vede o minutu a 58 sekund. Nibali naopak nabral na vítěze více než sedmnáctiminutovou ztrátu a ze hry vypadl.

„Stáj CSC, za níž jezdí Sastre i oba Schleckové, je neobyčejně silná,“ podotkl Kreuziger. „Štve mě, že Andy Schleck má bílý trikot, ale v současné situaci je lepší.“

Sastre zhruba dvanáct kilometrů před cílem zaútočil na žlutý dres a postupně si vybudoval náskok, který proměnil ve vítězství.

„Ale nevím, jestli mohu vyhrát Tour,“ přemýšlel Sastre. Klíčová sobotní časovka, v níž se poatrně rozhodne o vítězi Tour, mu totiž nehraje do karet. Narozdíl od Evanse. „Teď si ale chci užít žlutý trikot,“ podotkl Španěl.

„Má ztráta není tak hrozná, i když bych měl raději pětiminutový náskok,“ usmál se Evans. Dnes a zítra čekají peloton lehčí etapy, v sobotu pak rozhodující jízda proti chronometru, která slibuje velké drama. V první časovce letošního ročníku porazil Evans Sastreho o minutu a 16 vteřin...

Výsledky - 17. etapa (210,5 km): 1. Sastre 6:07:58, 2. Sánchez (oba Šp.), 3. A. Schleck (Luc.) oba -2:03, 4. Valverde (Šp.), 5. F. Schleck (Luc.) oba -2:13, 6. Jefimkin (Rus.), 7. Evans (Austr.), 8. Meňšov (Rus.), 9. Vandevelde (USA), 10. Kohl (Rak.) všichni -2:15, 11. KREUZIGER -3:11. Průběžné pořadí: 1. Sastre 74:39:03, 2. F. Schleck -1:24, 3. Kohl -1:33, 4. Evans -1:34, 5. Meňšov -2:39, 6. Vandevelde -4:41, 7. Valverde -5:35, 8. Sánchez -5:52, 9. Valjavec (Slovin.) -8:10, 10. Jefimkin -8:24, ...13. KREUZIGER -12:13. Pořadí jezdců do 25 let: 1. A. Schleck 74:49:18, 2. KREUZIGER -1:58, 3. Nibali (It.) -15:24.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!