3. ledna 2019 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sníh zasypal Česko. Nejnižší teploty v týdnu klesnou až k -8° Celsia

Auta jedoucí po silnici z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auta jedoucí po silnici z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna. | foto: ČTK

PRAHA Teplotně nadprůměrné počasí, které trvá od poloviny prosince, končí. Na většině území Česka ve středu napadl sníh. V následujících dnech se objeví další sněhové přeháňky. Vyplývá to z týdenní předpovědi, kterou zveřejnil na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Během týdne bude do Čech proudit studený a vlhký vzduch od severu. Postupně se tak v Česku ochladí a teploty se dostanou k dlouhodobému normálu. Až do pátku hrozí od vyšších poloh tvorba sněhových jazyků, nad 800m i závějí. 

Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno objeví se další sněhové přeháňky. Večer dojde k částečnému ubývání oblačnosti a srážek. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat kolem -6 °C, v 1000 metrech na horách -7 °C. Místy se bude tvořit náledí a zmrazky. Čerstvý severozápadní vítr s nárazy může dosahovat rychlosti kolem 15 m/s, na horách na severu kolem 20 m/s.

V pátek se denní teploty budou pohybovat v rozmezí -3 až +1 °C. Bude oblačno se sněhovými přeháňkami, postupně od severozápadu zataženo se sněžením. Večer se bude od severozápadu oteplovat, v nížinách se objeví déšť se sněhem nebo déšť. Nejnižší noční teploty klesnou na -4 až -8 °C . Od vyšších poloh se mohou místy tvořit sněhové jazyky.

V sobotu nejvyšší denní teploty místy vyšplhají až k  5 °C, to způsobí déšť se sněhem nebo sněžení, v nížinách přechodně i déšť. Na horách budou srážky vydatnější. Během noci se začne oteplovat. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat v rozmezí +2 až -2 °C, na východě klesnou až na -5 °C.

V neděli bude zataženo až oblačno se sněhovými přeháňkami. Na západě Čech očekáváme sněžení, v nížinách se objeví déšť se sněhem nebo déšť. Teploty místy vystoupají až na 4 °C. Nejnižší noční teploty neklesnou pod -3 °C, na západě bude výrazně tepleji až +2 °C.

V příštím týdnu nejvyšší denní teploty vystoupají k -1 až +3 °C. Bude zataženo až oblačno, místy polojasno. Postupně můžeme očekávat na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, přechodně v nižších polohách i srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty na východě klesnou až k -8 °C. „Takové teplotně „normální“ počasí potrvá do poloviny ledna. V druhé polovině ledna by mohlo docházet i k výraznějším teplotním výkyvům počasí, nejdříve k ochlazení a v poslední lednové dekádě i k oteplení,“ uvedl ČHMÚ.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz