Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak bude o víkendu: Konečně přijde léto. Teploty se mohou dostat až nad tropickou třicítku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Janča a Petr, Jsme na Srí Lance

Praha Po několika týdnech podprůměrných teplot slibuje nadcházející víkend konečně letní atmosféru. Rtuť teploměru může dokonce ojediněle překonat i tropickou třicítku, úplně bezstarostná pohoda to ale nebude: po oba víkendové dny zaprší a místy to mohou být i přívalové deště s bouřkami. Vysoká vlhkost vzduchu v kombinaci s teplotami přinese dusno – takové, jaké jsme letos v Česku ještě neměli.

V sobotu bude líp, na výlet vyrazte po ránu

Sobota začne podle meteorologických modelů dostupných v době publikace tohoto příspěvku na celém území Česka polojasnou či dokonce jasnou oblohou, s rychle se oteplujícím vzduchem se začne zatahovat a přibude i vlhkosti. Teploty se na území republiky nebudou výrazně lišit: maximální hodnoty se v nížinách dostanou ke 28 °C, vyloučeno není ani ojedinělé překonání hranice 30 stupňů. Podle všeho půjde o dosud nejteplejší den od začátku roku. I na horách se dá očekávat teplo (a ne tak vlhko), v tisíci metrech se rtuť teploměru zastaví kolem hodnoty 22 °C.

Později odpoledne hrozí na celém území Česka masivní déšť provázený bouřkami, může dojít i k lokálním záplavám; jejich polohu však není možné s předstihem lokalizovat. Pokud tedy v sobotu hodláte podniknout výlet do přírody, doporučujeme vyrazit brzy po ránu a v terénu pak sledovat radarová data na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

V neděli se očekávají teploty o dva stupně chladnější než v sobotu, stále však ty maximální v nížinách většinou přesáhnou 25 stupňů. Obloha se více zakaboní, a to již od rána, přeháňky i déletrvající déšť se mohou vyskytnout na celém území Česka. Odpoledne opět místy přijdou bouřky provázené přívalovými srážkami. I v neděli bude, zejména v nižších polohách, panovat dusné vlhko.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Na koupání je ještě brzo

Dlouho vyhlížený příchod teplého počasí bude, především v sobotu, nejspíš lákat i k rybníkům či přehradním nádržím. Kdo se však snaží utéct před dusným horkem přímo k vodě, bude to nejspíš ochlazení až příliš radikální: po předchozích chladnějších týdnech totiž zůstávají teploty tekutého skupenství v přírodě na otužilecké úrovni. Na to, aby se povrchová vrstva vody dostala alespoň na 20 stupňů, pár teplejších dnů nestačí: většina přehradních nádrží hlásí rozmezí 15 až 18 stupňů, nejteplejší Nové Mlýny na jižní Moravě pak 19 °C.

Rakouské Alpy lákají na túru

Tropická hranice třiceti stupňů zřejmě v sobotu padne také v Rakousku, především ve východní části země. Výlet do rakouských Alp by měl být v tento den příjemnou záležitostí, předpověď slibuje slunečnou oblohu jen s minimální pravděpodobností odpoledních srážek. V nadmořské výšce 2000 metrů se teplota dostane zhruba na 18 °C.

Jinak tomu už bude v neděli, kdy se slunečné chvilky se vystřídají s přeháňkami i bouřkami a také se znatelně ochladí. Do západní části Rakouska dokonce může přijít trvalejší déšť.

Detailní lokální předpověď si nejlépe ověříte na stránkách rakouské meteorologické služby.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupných meteorologických dat a pracují s pravděpodobnými údaji. Skutečný průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!