7. července 2017 13:47, aktualizováno  20:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Česka přichází bouřky, nárazový vítr a krupobití. Na Blanensku padaly stromy

Přichází bouře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přichází bouře | foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA Meteorologové sjednotili výstrahu před bouřkami pro celou ČR. Nově platí ve všech krajích od pátečních 14:00 do 23:00. Bouřky může doprovázet krupobití, silný vítr s nárazy okolo 70 kilometrů v hodině a přívalové srážky s úhrny až 30 milimetrů. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zároveň kvůli očekávanému dešti zrušil varování před vznikem požárů na jižní Moravě.

„Přes naše území postupuje k východu frontální vlna. Za ní se ve vlhkém a instabilním vzduchu budou vytvářet bouřky,“ uvedli meteorologové. Bouřky by podle nich měly ustávat k večeru.

Přívalový déšť může ojediněle vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků a zatopení níže položených míst nebo sklepů. Lidé by také kvůli nárazovému větru měli zajistit okna, dveře a odstranit nebo upevnit volně položené předměty, například zahradní nábytek.

V podvečer řádila bouřka nad Blanenskem. Hasiči zasahovali nebo dále zasahují asi na dvou desítkách míst, zjistila ČTK z přehledu výjezdů. Mnohde stromy zablokovaly ulice či silnice. Například v Kunštátu či Jabloňanech popadalo více stromů na jednom místě. Hasiči je musejí rozřezat a odklidit. V Ostrově u Macochy hasiči pomáhají také při čerpání vody ze sklepa.

Bouře zasáhly odpoledne také sever Čech. Ve Frýdlantském výběžku na Liberecku padaly kroupy o velikosti tří až čtyř centimetrů. „Odpolední bouře nad Hejnicemi přinesla největší kroupy, které jsem tu za svůj život zažil,“ uvedl na svém facebookovém profilu starosta Hejnic Jaroslav Demčák. Hasiči měli v souvislosti s počasím odpoledne dva výjezdy.

„Vyjížděli jsme ke spadlému stromu a spadlé větvi,“ uvedla operační hasičů v Libereckém kraji před 18:00. V Jizerských horách odpoledne napršelo od deseti do 20 litrů na metr čtvereční.

Meteorologové vydali pro dnešní odpoledne a večer varování před bouřkami na celém území Česka. Bouřky může doprovázet krupobití, silný vítr s nárazy okolo 70 kilometrů v hodině a přívalové srážky s úhrny až 30 litrů na metr čtvereční, informoval Český hydrometeorologický ústav.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz