23. března 2017 18:09, aktualizováno  19:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do chrámu sv. Víta přišlo uctít zesnulého kardinála Vlka přes tisíc lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 26Diskuse
S kardinálem se přišel rozloučit Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S kardinálem se přišel rozloučit Bohuslav Sobotka. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Do katedrály svatého Víta na Pražském hradě se ve čtvrtek přišlo více než tisíc lidí rozloučit s kardinálem Miloslavem Vlkem, který zemřel minulou sobotu. Po sobotní zádušní mši bude jeho tělo uloženo do tamní arcibiskupské hrobky.

Katedrála se pro turisty uzavřela v 15:00 a od 17:00 mohli věřící přijít uctít památku někdejšího pražského arcibiskupa a primase českého. Po setkání s prezidentem Milošem Zemanem přišel do katedrály i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman už dříve oznámil, že se nezúčastní sobotního pohřbu.

Lidé na otevření katedrály čekali i přes hodinu, po otevření brány ale plynule všichni procházeli dovnitř a k otevřené rakvi. Čestnou stráž u těla kardinála Vlka drželi skauti a orlové, kteří se střídali po půlhodinách. Lidé přinášeli skromné květiny, zapalovali svíčky a podepisovali se do kondolenční knihy.

Lidé vzpomínají na kardinála Vlka.
Lidé nosí květiny a věnce.

První, komu se dveře do katedrály otevřely krátce před 17:00, stáli ve frontě skoro hodinu a půl. Mezi nimi byl i Josef Štěpán, který přijel až z Polska. V Praze zůstane i na pohřeb kardinála Vlka. „Naposledy jsem tu byl, když zemřel kardinál Tomášek, který mi osobně požehnal,“ řekl. Kardinála Vlka si váží za jeho postoje v době komunismu i za jeho nebojácnost kritizovat politiky v poslední době, uvedl.

Do katedrály, která má i při běžném provozu oddělené hodiny pro věřící a pro turisty, ve čtvrtek zahraniční návštěvníci po začátku pietního aktu vpouštěni nebyli. Ani ti, kteří vystáli frontu. Zaměstnanci kapituly jim anglicky vysvětlili, proč je chrám uzavřen, a pozvali je na páteční dopoledne.

Ve čtvrtek byla v katedrále rakev s ostatky vystavena do 21:00, v pátek mezi 15:00 a 21:00 bude v kostele svatého Benedikta na Hradčanech. V sobotu v 11:00 začne opět v katedrále rekviem a pohřební obřady.

Úmrtí kardinála Vlka přimělo biskupství či farnosti k tomu, aby v tomto týdnu sezvaly věřící ke společným modlitbám. Někde se na zesnulého kardinála pamatovalo už při mších o uplynulém víkendu, třeba v olomoucké a litoměřické diecézi, v katedrále svatého Petra a Pavla v Brně se zádušní mše konala v úterý.

Ve čtvrtek se také od 17:00 konalo rekviem za bývalého českobudějovického biskupa, jímž byl Vlk počátkem 90. let, v tamní katedrále svatého Mikuláše. V katedrále Božského Spasitele v Moravské Ostravě bude mše za zemřelého v pondělí 27. března, v olomoucké katedrále svatého Václava o den později.

Kardinál Vlk stál v čele českých katolíků v přelomové polistopadové době. Výrazně se zasloužil o ekumenickou spolupráci křesťanských církví v ČR. Pracoval na obnově zdevastovaných církevních struktur a usiloval o navrácení církevního majetku.

ČTK
  • 26Diskuse

Najdete na Lidovky.cz