Do cíle dojelo jen devět Čechů

Rallye Dakar skončila - Letošní ročník slavného závodu patřil podle účastníků mezi nejextrémnější

Co organizátoři druhého jihoamerického Dakaru slíbili, to splnili. Nejtěžší rallye na světě zažila jeden z nejobtížnějších ročníků.

BUENOS AIRES/PRAHA „Letošní Dakar byl mnohem těžší než loňský. Pořadatelé nám nic neodpustili, proto dojelo jen 56 aut,“ líčil v cíli závodu poslanec Jiří Janeček, který dojel jako jediný český pilot mezi automobily na 41. místě.

Slavná rallye, která se jela na území Argentiny a Chile a vyvrcholila poslední etapou v Buenos Aires, nedokončila celkově ani polovina účastníků. Z 31 Čechů (včetně spolujezdců), kteří před dvěma týdny na více než 9000 kilometrů dlouhou dakarskou pouť vystartovali, jich cíl ve stejném městě vidělo pouhých devět.

Mezi nimi dojel nejlépe kamion Liaz Martina Macíka, který skončil čtvrtý. „V kontextu mého cíle skončit do pátého místa musím být spokojený. Všechny šrámy se tak budou lépe hojit, než kdybych byl někde dole a ještě pomlácený,“ citovala agentura ČTK Macíka.

Kategorii kamionů ovládly ruské kamazy v čele s Vladimirem Čaginem. Ten vyhrál Dakar pošesté a vyrovnal bilanci legendárního Karla Lopraise. Více triumfů má jen Francouz Stéphan Peterhansel, který vyhrál celkem devětkrát.

Mezi automobily zvítězil dvojnásobný mistr světa v rallye Carlos Sainz, motocykly ovládl potřetí v kariéře Cyril Després, čtyřkolku jako první dovezl do cíle Argentinec Marcos Patronelli.

Vysoké hory, nejsušší poušť na světě, Atacama, s obrovskými, až stodvacetimetrovými dunami. To všechno je současný Dakar. Navíc za extrémních teplot okolo 40 °C. „Připadá vám, že se písek pod koly taví,“ přiblížil český motorkář Jan Veselý. Už loni byla trasa rallye velmi obtížná, letos „záludností“ ještě přibylo.

„Bylo to extrémní. Ale tak by to asi mělo být. Organizátoři si museli obhájit přesun z Afriky tím, že dokázali, že mohou v Jižní Americe udělat těžší závod než kdykoliv předtím,“ líčil LN největší český favorit mezi kamiony Aleš Loprais, který však po nehodě skončil už po druhé etapě.

A nebyl mezi českými favority zdaleka jediný. Pětinásobný vítěz kategorie čtyřkolek Josef Macháček nedokončil kvůli bolavému rameni po pádu, motorkáře Martina Macka zase zradil motor.

Na loňské sedmé místo, historicky nejlepší mezi automobily, Miroslav Zapletal se svým mitsubishi nenavázal. Ba co hůře, skončil na operačním stole.

Osudnou se mu stala pouštní sedmá etapa. Lépe řečeno patnáctimetrový skok do hlubokého kráteru, při kterém zdemoloval celý předek vozu a urazil kolo.

Sám vyvázl s prasklým obratlem. Zapletal je po operaci a v nemocnici v Santiago de Chile čeká na převoz.

Na rozdíl od loňska se rallye vyhnuly větší zmatky, nekonala se hromadné krácení či rušení etap. „Byl to zkrátka těžký Dakar, ale krásný Dakar,“ usmíval se vítěz Després. „Tahle rallye je extrémně tvrdá a stejně takový byl boj o vítězství,“ dodal Sainz.

***

VÝSLEDKY RALLYE Automobily 14. etapa: San Rafael - Buenos Aires (707 km - z toho 206 km měřené úseky): 1. Attíja (Katar/Volkswagen) 1:19:42, 2. Sainz (Šp./Volkswagen) -36, 3. Chicherit (Fr./BMW) -43, ...35. JANEČEK (Toyota) -35:40. Konečné pořadí: 1. Sainz 47:10:00, 2. Attíja -2:12, 3. Miller -32:51, ...41. JANEČEK -47:56:25. Motocykly 14. etapa: 1. Faria (Portug./KTM) 1:26:48, 2. Ullevalseter (Nor./KTM) -3:45, 3. Rodrigues (Portug./Yamaha) -3:57, ...38. KREJČÍ -21:26, 40. PABIŠKA -22:34, 60. RANDÝSEK -32:41, 65. VESELÝ (všichni Yamaha) -37:02. Konečné pořadí: 1. Després 51:10:37, 2. Ullevalseter -1:02:52, 3. Lopez Contardo (Chile/Aprilia) -1:09:48, ...26. PABIŠKA -12:20:03, 36. KREJČÍ -15:07:53, 54. RANDÝSEK -23:22:26, 61. VESELÝ -27:47:09. Čtyřkolky 14. etapa: 1. Sonik (Pol./Yamaha) 1:45:27, 2. Declerck (Fr./Polaris) -4:03, 3. Halpern (Arg./Yamaha) -7:46, ...7. BRAŽINA (Polaris) -27:26. Konečné pořadí: 1. M. Patronelli 64:17:44, 2. A. Patronelli (oba Arg./Yamaha) -2:22:59, 3. Gonzalez Corominas (Šp./Yamaha) -5:07:31, ...7. Bražina -16:33:41. Kamiony 14. etapa: 1. Mardějev (Rus./Kamaz) 1:41:36, 2. Van Ginkel (Niz./Ginaf) -2:04, 3. MACÍK (Liaz) -2:20, 4. Čagin -2:42. Konečné pořadí: 1. Čagin 55:04:47, 2. Kabirov -1:13:08, 3. Van Vliet -10:43:20, 4. MACÍK -12:21:21.

Nedokončili České hvězdy do cíle nedojely Aleš Loprais Kategorie: kamiony Se svou tatrou chtěl porazit ruské kamazy, ale ostrá jízda se mu nakonec vymstila. Kvůli neopravitelné poruše musel odstoupit už po druhé etapě. Miroslav Zapletal Kategorie: automobily Loni se postaral o historicky nejlepší český výsledek v kategorii automobilů, jenže letos pro něj Dakar skončil už v 6. etapě. Po havárii musel v Chile podstoupit operaci prasklého obratle. Martin Macek Kategorie: motorky Nejlepší český motorkář loňského ročníku byl ze závodu vyloučen ve čtvrté etapě. Zradil ho motor. Josef Macháček Kategorie: čtyřkolky Dvaapadesátiletý motorkář už ve druhé etapě udělal se svou čtyřkolkou salto a kvůli pochroumanému rameni odstoupil. Dále nedojeli: Martin Plechatý (čtyřkolky), Peter Mikula, Dušan Kunovský (oba automobily), Tomáš Tomeček, Marek Spáčil, Martin Kolomý (všichni kamiony).

„Byl to zkrátka těžký Dakar, ale krásný Dakar,“ usmíval se v cíli francouzský vítěz mezi motorkáři Cyril Després.