Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do cíle je dotáhl soupeř

Česko

V nouzi poznáš přítele.

Tatrovácká posádka Aleše Lopraise si to na vlastní kůži ověřila během druhé etapy Rallye Dakar. Nebýt pomoci servisního vozu z týmu jejich soupeře, zůstala v neděli s nepojízdným vozem na trati. BUENOS AIRES / PRAHA Lopraisovi konkurenti míjeli bezmocné osazenstvo kamionu, které se kvůli poruše spojky z medailových příček propadalo výsledkovou listinou hlouběji a hlouběji. „Nerad něco vzdávám, vlastně se nevzdávám nikdy. Situace byla ale vážná,“ připustil Loprais na internetových stránkách svého týmu.

Kdo se mohl stát spasitelem? Zbývala jediná reálná možnost – někdo ze soupeřů. A jeden takový se skutečně našel. Gesto hodné obdivu má na svědomí asistenční vozidlo týmu Offroadsport.cz, za jehož volantem sedí Robert Randýsek. Tatrovku zapřáhl za lano a dotáhl až do cíle rychlostní zkoušky, čímž se Loprais vyhnul penalizaci, i když jeho ztráta narostla na téměř tři a půl hodiny.

„Solidarita Roberta Randýska a jeho posádky navázala na ty nejlepší tradice dakarského závodění. Kluci, ještě jednou díky!“ vyjádřil Lopraisův tým vděčnost svým zachráncům.

Během nejdelší etapy jihoamerické rallye to nejdřív vypadalo na relativně bezproblémovou jízdu. „Zkuste si představit, že prostě máte den a vychází vám vše, co uděláte. Tak přesně tak nějak to bylo, tedy až do toho nešťastného okamžiku,“ komentoval Loprais poklidný průběh cesty ze Santa Rosy do Puerto Madryn.

Kritický moment nastal 37 kilometrů před koncem měřeného úseku. Opět se při něm projevilo zatím největší úskalí rallye, která se letos poprvé přesunula mimo Afriku. Na často úzké trati se těžko předjíždí. Lopraise kvůli tomu zastavil jeden z motocyklistů, který před ním zapadl do písku. V okamžiku, kdy byla cesta volná a tatra se mohla rozjet, ozvala se rána a po několika stovkách metrů bylo zřejmé, že bez důkladné opravy se Lopraisův stroj z místa nepohne.

Došlo k „destrukci přítlačného kotouče a lamely spojky“, což je poměrně vzácná závada.

Na jejím odstranění se pracovalo celou noc před startem včerejší třetí etapy. Kromě toho se Lopraisův tým pokouší u vedení závodu dojít k narovnání výsledků kvůli tomu, že zablokované kontrolní místo neprojely všechny posádky.

Ve zbývajících dvanácti dílech rallye zkusí Loprais smazat zdánlivě nepřekonatelnou propast od nejlepších posádek. „Bude před sebou mít hodně pomalých aut, které bude muset předjet. Ale on to zvládne. I já jsem to několikrát dokázal,“ povzbuzuje svého synovce Karel Loprais, šestinásobný vítěz soutěže kamionů, který absolvuje soutěž v novinářském voze.

Pokud se to povede a Aleš Loprais se vrátí zpátky na pozice, kde se nacházel před poruchou, bude mít na jeho úspěchu nezadatelný podíl také Randýsek.

Solidarita Roberta Randýska a jeho posádky navázala na ty nejlepší tradice dakarského závodění

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...