Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Do ciziny Češi nejvíc posílali po tsunami

Česko

PRAHA Dlouhodobě patří Češi mezi nejštědřejší národy, které pomáhají, když se stane velké neštěstí či přírodní katastrofa. Ukázalo se to například při tsunami v prosinci roku 2004, při kterém zemřelo přes 230 tisíc lidí.

Češi tenkrát poslali hlavně pomocí dárcovských SMS několik stovek milionů korun. Tenkrát například organizace Člověk v tísni vybrala desítky milionů. Stejně tak i další nezisková organizace Charita.

„Vybírání peněz na tsunami bylo rekordní. Roli hrálo asi i to, že bylo krátce po Vánocích, tedy doba, kdy jsou lidé ještě víc solidární,“ myslí si mluvčí humanitární organizace ADRA Tereza Svobodová. Na tom, že historicky nejvíce z katastrof v zahraničí chytla Čechy za srdce ta v Indonésii, se shodují všichni. „Přece jen se tam ledaskdo dostane na dovolenou na pláž, navíc povědomí o té zemi není moc negativní,“ nastiňuje Jan Mrkvička z Člověka v tísni.

Naproti tomu aktuální záplavy v Pákistánu prý zdejším lidem zůstávají vzdálené. „Někomu je tak ještě povědomá provincie Ladakh, takže směrují pomoc tam, jinak ale letos evidujeme skutečně malé procento dárců, kteří by chtěli tamějšímu regionu pomoci. I když jde o katastrofu takového rozsahu,“ dodává Mrkvička.

Povodně už netáhnou Rekordní pomocí v tuzemsku byly sbírky na oběti povodní na Moravě v roce 1997 a pak v Čechách v roce 2002. I tehdy organizace vybraly velké částky. „Šlo o velké povodně, ne o lokální. Do té doby navíc zde takto rozsáhlé záplavy ani nebyly,“ dodala Svobodová. Stejné zkušenosti má i ředitel Červeného kříže Josef Konečný. „Tenkrát měl Červený kříž k dispozici nejvíce peněz ze všech organizací. Dělali jsme projekty za 530 milionů korun. Sbírka ze zbytku České republiky byla zhruba poloviční,“ potvrdil Konečný.

Další povodně, které se Českem prohnaly, už tolik dárců nepřinesly. Důvod je jednoduchý. Přírodní katastrofy a neštěstí se na lidi valí každou chvíli. Povodně už nejsou ničím výjimečným a zažívá je skoro každý. Pomoc tak přichází většinou pouze v prvních dnech neštěstí, když jsou jich plná média.

Humanitární pracovníci věří, že současnou letargii českých dárců se podaří zlomit. „Dlouhodobě přispíváme na oběti katastrof z postkomunistické Evropy nejvíce. Doufám, že to potvrdíme. Že lidé nebudou ani do budoucna apatičtí k neštěstí druhých,“ uzavírá Mrkvička.

***

REKORDNÍ SBÍRKY * 2004: TSUNAMI V OBLASTI INDONÉSIE Čeští občané mezi sebou vybrali na pomoc obětem ničivé vodní vlny rekordních 400 milionů korun. Největší částky zprostředkovaly Člověk v tísni (135 milionů) a Nadace Adra (120 milionů). * 2010: ZEMĚTŘESENÍ NA HAITI Na rekonstrukci karibského ostrova poslali Češi dohromady 130 milionů korun. * 2002: POVODNĚ V ČESKU Historicky největší vlnu solidarity mezi českými občany vyvolaly ničivé záplavy z roku 2002. Na pomoc se tehdy vybraly stamiliony korun. Jen na účtu Člověka v tísni se sešlo 276 milionů.

Autor: