Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vývojáři obvinění ze špionáže v Řecku přiletěli do Čech

Osmadvacetiletý Martin Pezlar (vlevo) a třiatřicetiletý Ivan Buchta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osmadvacetiletý Martin Pezlar (vlevo) a třiatřicetiletý Ivan Buchta | foto: Arma 3, archiv // koláž Šimon / LN

PRAHA Do Prahy dnes dopoledne přiletěli dva čeští vývojáři počítačových her, kteří byli od září zadržováni v Řecku kvůli podezření ze špionáže. Martin Pezlar a Ivan Buchta se z tamější vazby dostali na svobodu poté, co ve čtvrtek zaplatili požadovanou kauci. Muže čekalo na ruzyňském emotivní přivítání od členů rodin, přílet provázel také velký zájem médií.

"Je to ohromné, až teď tomu věřím, protože do té doby, co jsem byl v Řecku, jsem říkal: může se stát ještě cokoliv. Ale přiletěli jsme a jsem na svobodě," řekl novinářům Pezlar.

Jeho kolega dodal, že samotné propuštění bylo poměrně rychlé a překvapivé, přičemž o vyjednáváních například české diplomacie věděli "zprostředkovaně a zpovzdálí". Oba chtějí dále spolupracovat s řeckými úřady v nejvyšší možné míře. "Je to jediná možnost, jak v této situaci jednat," dodal Buchta.

Případ ze Zambie

Podobný případ se stal předloni v říjnu. Tři Češi byli zatčeni pro podezření ze špionáže v Zambii. Podle obvinění fotografovali vojenské objekty, hrozilo jim až 30 let vězení. Z vazby byli po týdnu propuštěni na kauci, ale nesměli opustit zemi a museli se hlásit na policii. Koncem prosince 2011 se trojice Čechů, tajně vrátila do ČR a Zambie pak na ně vydala zatykač. Loni v dubnu bylo soudní řízení zastaveno.

Propuštění muži řekli, že nyní se chtějí aklimatizovat a pořádně vyspat. Jejich rodiny očekávají další zájem veřejnosti a médií, ale zároveň požádaly alespoň o týden klidu, protože si chtějí společně odpočinout.

Hrozil dvacetiletý trest

Řecké úřady podezírají vývojáře z toho, že jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Po jejich zářijovém zadržení se hovořilo o tom, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest odnětí svobody.

Trestní řízení bude i po jejich propuštění pokračovat. Za kauci zaplatil každý 5000 eur (dohromady zhruba 256 000 korun), sdělila dříve advokátka Dagmar Raupachová, která na žádost rodin mužů na případ dohlíží.

Muži jsou zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Podle dřívějších zpráv médií řecká policie uváděla, že na Limnosu pořizovali snímky pro novou hru. Společnost ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně, a také oni později uvedli, že tam trávili soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Petr Čech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Petr Čech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Petr Čech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...